Lehet, hogy el sem akarod hinni, de a kutatók szerint olyan mértékben elárasztottuk a bolygót műanyag hulladékkal, hogy 2050-re több szemét lesz az óceánokban, mint hal. Ha ez így megy tovább, a következő generációknak már esélyük sem lesz arra, hogy egy tiszta és biztonságos bolygón élhessenek. Szerencsére, vannak olyan úttörő magánszemélyek és vállalkozások, melyek nem tétlenkednek, hanem olyan forradalmi technológiákat és módszereket fejlesztenek ki, melyekkel csökkenthetik a felhasznált műanyag mennyiségét, így tisztább hellyé tehetik a Földet.

1. Starbucks

A műanyag szívószál az egyik legfőbb szennyezőanyag, mely óriási veszélyt jelent a tengerek élővilágára. Több nagyvállalat határozta már el, hogy teljesen mellőzi őket, ennek a mozgalomnak az egyik vezére a Starbucks. A vállalat célja, hogy 2020-ra minden egyes üzletét mentesítse a műanyag szívószálaktól, ezzel pedig megelőzi, hogy évente újabb kb. 1 milliárd jusson belőlük a tengerekbe.

Milyen környezetbarát alternatívát kínál vendégeinek a Starbucks? Az olyan italokhoz, melyekhez kell szívószál, speciális fedelet fejlesztettek ki, melyekből lehet inni. De akik feltétlenül ragaszkodnak a szívószálhoz, azoknak papír és komposztálható szívószálakat adnak, de vannak édességnek beillő, ehető szívószáljaik is.

2. Subway

Az étteremláncot sokszor illették már negatív kritikákkal azért, mert nagy mennyiségű műanyagot használ. A felelős cégvezetés azonban ezt nem hagyta ennyiben, új utakat keres, hogy csökkentse a termékeikkel és szolgáltatásaikkal szembeni elégedetlenséget. A Subway a csomagolás megváltoztatásával próbál megszabadulni a műanyagoktól.

Már nem adnak minden szendvicshez automatikusan nejlon tasakot, csak akkor, ha valaki kifejezetten kéri ezt. Amikor csak lehet, az étteremlánc újrahasznosított anyagokat alkalmaz a csomagoláshoz. A salátástálak és a poharak fedelei is 95%-ban újrahasznosított anyagokból készülnek. Ennek a környezetbarát politikának köszönhetően a Subway az amerikai éttermeiben évente több mint 4500 tonna hulladékkal kevesebbet fog maga után hagyni.

3. Adidas

Az óceánok megmentésével kapcsolatos új ötletek elhivatott támogatójaként az Adidas nem volt hajlandó a gyártóktól származó műanyagot felhasználni az új kollekciójához. Helyette csatlakozott a Parley for the Oceans világméretű hálózatához, melybe olyan vállalatok tartoznak, akik tenni akarnak az óceánok szennyezése ellen.

Ennek eredményeként alkották meg a Parley-kollekciót, mégpedig a tengerpartokon felgyülemlett szemét felhasználásával és nem műanyaggal. Az Adidas reméli, hogy a műanyag újrahasznosításának ez az ötlete más vállalatokra és a vásárlókra is hatással lesz, hogy környezettudatosabbak legyenek a jövőben.

4. Ecovative

Az Ecovative 100%-ban lebomló és biológiailag hasznosuló csomagolóanyagokat gyárt. Ehhez micéliumot használ fel, a gomba vékony fonalaiból álló hálózatot. Ebből a biomasszából készíti aztán el a csomagolóanyagok széles kínálatát, melyekkel helyettesíthetők a hagyományos, műanyag csomagolások.

A biomasszát maga a cég fejlesztette ki ételek csomagolásához, bútorok, cipők és dekorációk gyártásához, valamint számtalan olyan célra, amire jelenleg a műanyagot használják. A vállalat kifejlesztett egy nem állati eredetű bőrt és egy alternatív húst is a micéliumból, hogy még egy lépést tegyen egy olyan jövő felé, melyben az emberek helyreállítják és nem szennyezik a természetet.

5. For The Better Good

Első ránézésre ez egy teljesen átlagos vizes palack, valójában viszont nem az. A hagyományos műanyag palackokkal ellentétben ez nem mérgező és 100%-ban lebomló. De hogyan lehetséges ez?

A Better Bottle, amit a vállalat fejlesztett ki, növényekből kivont, természetes keményítőből készül, keményítő alapú matricákkal és környezetbarát tintával. Bár a palack teteje műanyagból van, a For The Better Good folyamatosan keresi az új lehetőségeket az újrahasznosítására és a módosítására is. A cég gyárt palackokat azon italgyártó vállalatok számára is, akik saját márkájú italukat környezetbarát palackokban szeretnék forgalomba hozni.

6. Ecoffee cup

A vállalat becslései szerint azalatt a 3 évtized alatt, míg egy papírpohár le nem bomlik, kb. 3 trillió kerül belőlük a hulladéklerakókba. Egy hagyományos papírpoharat átlagosan 10 percig használunk, ám mivel műanyagot is tartalmaz, a lebomlása sosem fog teljesen végbemenni. Az Ecoffee Cup erre jelenti a megoldást.

A cég kifejlesztett egy többször is használható poharat, amibe beletölthetjük a kedvenc italunkat, és akár éveken át is használhatjuk, ha megfelelően bánunk vele. Ez a pohár természetes rostokból, kukoricakeményítőből, gyantából és élelmiszeripari szilikonból készül, ezért sokkal jobb választás, mint a mérgező műanyag poharak vagy papírpoharak, melyek néhány percnyi használat után a szemétben végzik.

7. Rimping

Sokszor láttad már az üzletekben, hogy a zöldségeket és gyümölcsöket több réteg műanyag fóliába csomagolva árulják. Gondolj bele, ez milyen hatalmas mennyiségű műanyag hulladékot jelent évente! És ez csak a zöldségek és gyümölcsök csomagolása! A Rimping thaiföldi üzletlánc egy zseniális megoldást dolgozott ki erre: ők banánlevélbe csomagolják a zöldségeket és gyümölcsöket.

A címkéhez ugyan használnak némi műanyagot, de még mindig jóval egészségesebb megoldás ez a bolygónk szempontjából, mint a fóliás csomagolás. A banánlevelek 100%-ban természetesek, lebomlanak és hasznosulnak a talajban, ráadásul megújuló források is, tehát tökéletes zöld alternatívát jelentenek a szokványos csomagolásra.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét