Az ösztrogén az elsődleges női nem hormon, mely felelős a szaporító szervrendszer fejlődéséért és helyes működéséért, valamint a nemi jelleg kialakulásáért, mint a menstruációs ciklus vagy a mellek növekedése. Nagyon fontos egészséges szinten tartani, mert ha túl sok van belőle, rákot okozhat a női testben.

A túlzott ösztrogén termelődés okai

Az ösztrogén szintje két természetes ok miatt nőhet meg a szervezetben: terhesség és pubertás idején. De ezenkívül még külső okok is fokozhatják a szintjét, pl. az étrend vagy környezeti hatások.

Napjainkban nagyon könnyen megugrik a mennyisége, hiszen megtalálható a növényvédő szerekkel és növekedési hormonnal kezelt élelmiszerekben is. Óvatosan vásárolj, ellenőrizd a címkén, hogy az adott élelmiszert hol készítették.

Az ösztrogén szintjének növekedését okozhatja még:

  • A túlzott alkohol fogyasztás és gyógyszerek szedése.
  • Szívbetegség, cukorbetegség, elhízás, magas vérnyomás.
  • Stressz.

A magas ösztrogénszint jelei

Figyelj a tünetekre, és ne habozz felkeresni az orvost, ha valami zavaró jelet tapasztalsz. A magas ösztrogénszint jellemző tünetei a következők:

1. Duzzadt és érzékeny mellek

Sok nő érez a mellében változást a menstruáció és a várandósság alatt, mivel a mell nagyon érzékeny a hormonokra. Ha azt tapasztalod, hogy a melled érzékeny lett vagy duzzadtabb a szokásosnál, az a magas ösztrogénszint jele lehet.

2. Kedélyhullámzás

Az ösztrogén mentális és érzelmi változásokat is okoz, hasonlókat, mint amiket menstruáció előtt tapasztalsz. Depressziósnak és feszültnek érezheted magad, az érzelmeid gyakran és ok nélkül változnak.

3. Fibrocisztás csomók a mellben

Magas ösztrogénszint esetén a mellben csomók alakulnak ki. Ez érzékenységet, de akár fájdalmat is okozhat. Ha a mellszövetben csomót érzel, azonnal fordulj orvoshoz

4. Hajhullás

Ez többnyire a férfiakat érinti, de ha a szervezetben túl sok az ösztrogén, a normálisnál több hajszál kihullására figyelhetsz fel. Ez pedig a depressziót még tovább fokozza. Ne feledd, hogy mennyi hajad hullik ki, az nagyban múlik az életmódodon is.

5. Súlygyarapodás

Ha nem eszel többet, mint szoktál, és nem heversz egész nap a kanapén, mégis egyre nehezebben jön rád a nadrágod, az a túl sok ösztrogén tünete lehet. Ehhez puffadás is társulhat, és a fogyás is egyre nehezebbé válik.

6. Rendszertelen menstruációs ciklus

Fontos jel lehet, ha a mindig pontos menstruációs ciklusod egyszer csak felborul. A hormonok szabályozzák ezt, és ha nincsenek egyensúlyban, a ciklus szabálytalanná válik.

7. Folyton kimerültnek érzed magad

Ha rosszul alszol és emiatt fáradtnak érzed magad, az természetes. De ha a szokottnál többször vagy fáradt, miközben semmi sem változott, az is jelezheti, hogy az ösztrogénszinted megváltozott.

8. Problémák az alvással

A magas ösztrogénszint alvászavarokat is okozhat. Előfordulhat, hogy nehezen megy az alvás, de ennek az ellenkezője is, hogy állandóan fáradtságot érzel. Ha az alvási szokásaid hirtelen, különösebb ok nélkül változtak, árulkodó jel lehet.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

2 hozzászólás

  1. 65 éves vagyok és 3 évve időnként kocsonyás véres váladék távozik nagy hasi gőrccsel 42 ÉVESEN ESTEM ÁT A VÁLTOZÓKORON TRAUMA MIATT mi álhat a háttérben?Beteg gyerek mellett nagyon stresszes az életm

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét