Egy felmérés szerint egy átlagos dohányos évente 5000 szál cigarettát szív el, ami azt jelenti, hogy rengeteg pénzt költ a dohányzásra. A gazdasági válság és az e-cigaretták megjelenése némileg leegyszerűsítette a dohányzásról való leszokást, bár az e-cigarettákról nem sikerült bebizonyítani, hogy segítik abbahagyni ezt az ártalmas szokást. Azonban a dohányosoknak ezenkívül is vannak lehetőségeik, mégpedig egészségesebb módszerek a leszokásra. Akaraterő azonban ezekhez is szükségeltetik! Most olyan hatékony módszereket ismerhetsz meg, melyekkel végre leteheted a cigarettát.

1. Jelölj ki egy dátumot, és készítsd fel magad a nehézségekre

Egy tanulmányban összehasonlították a hirtelen és a fokozatos leszokást, és azt tapasztalták, hogy egyik módszer sem hatékonyabb a másiknál. Ez azt jelenti, hogy bármelyiket választhatod, amelyikről úgy gondolod, hogy nálad a legjobban fog működni. Azonban mindkét esetben készülj fel a nehézségekre! Minden otthon fellelhető cigarettát dobj ki, és válassz ki egy módszert, amit követni fogsz.

2. Figyelj az étrendedre

Egy 2012-es tanulmány szerint akik naponta 4-szer vagy többször esznek gyümölcsöt és zöldséget, könnyebben tudják csökkenteni az elszívott cigaretták számát, mint azok, akik naponta csak 2 vagy kevesebb alkalommal teszik ezt. Ennek a szokásnak a hatása 14 hónapig tartott. A tanulmány azt is kimutatta, hogy egyes élelmiszerek mint a tej, a tejtermékek, a gyümölcsök és a zöldségek rontják a cigaretta ízét, így csökkentik iránta a sóvárgást. A legjobb, ha elkerülöd a cigaretta iránti vágyat fokozó élelmiszereket, mint az alacsony kalóriatartalmú húsok, az alkohol és a kávé.

3. Próbáld ki a viselkedésterápiát (egyedül vagy akár csoportosan)

A kutatások szerint a legtöbb dohányos a nikotinfüggőség és a pszichés terhelés miatt képtelen leszokni, mivel a dohányzás számukra stresszoldó módszer. Bebizonyították, hogy a nikotinhelyettesítő-terápia a nikotinmentes kezelésekkel és viselkedésterápiával együtt 25%-kal képes növelni a hosszútávú leszokás valószínűségét. A viselkedésterápia lehet önálló vagy csoportos, igénybe vehető telefonon, emailen keresztül, vagy akár személyesen is. Sok anonim csoportot is találhatsz, keress egyet a lakhelyed közelében!

4. Mondj nemet az alkoholra és a kávéra néhány hónapig

Nincs olyan dohányos, aki ne élvezné jobban az alkoholt és a kávét cigaretta társaságában. Éppen ezért érdemes csökkenteni az alkohol és a kávé fogyasztását. A koffein növeli a szorongás mértékét és nyugtalanná tesz, ezek a nikotin elvonási tünetei is. Az alkohol pedig ellazít, és könnyen elfeledteti veled, hogy miért is akartál leszokni.

5. Menj el sétálni, vagy foglald el magad valamivel, amikor rágyújtanál

A dohányosoknak kevesebb az energiájuk, és kevésbé vágynak a mozgásra a csökkent tüdőfunkcióik miatt. A dohányzás mértékének csökkentése fokozatosan növeli a testmozgás szükségességét, csökkenti a cigaretta iránti vágyat és az elvonási tüneteket.
Egy 2007-ben készült tanulmány szerint a fizikai aktivitás segíthet a depresszió, a rossz alvás, a romló kognitív funkciók ellen, melyek mind a dohányzásról való leszokás tünetei.

6. Mindig tarts magadnál rágót vagy egészséges rágcsálnivalót

A dohányosok a leszokás után általában 2-5 kg-ot híznak. Ennek oka, hogy folyamatosan úgy érzik, rágcsálniuk kell valamit, így helyettesítik a dohányzást. Hogy ennek ne legyen elhízás az eredménye, egészséges rágcsálnivalót tarts magadnál az ilyen esetekre, vagy folyamatosan rágózz. A rágó folyamatosan dolgoztatja a szádat, így csökken a sóvárgásod. Ha a rágó nálad nem működne, vigyél magaddal mandulát, gyümölcsöt, vagy egyél egy keveset, ha úgy érzed, rá kell gyújtanod. Választhatod a cukormentes italokat vagy a teaivást is.

7. Kerüld a dohányosok társaságát, és mindig foglald el magad

Tartsd távol magad azoktól az emberektől és helyektől, melyek a dohányzással kapcsolódnak össze, mivel ezek növelik a visszaesés esélyét. Mondd el, hogy éppen leszokóban vagy, és találkozz a barátaiddal olyan helyen, ami számodra nem kötődik a dohányzáshoz. Találj új hobbit, egészséges szokásokat nemdohányzó környezetben. Ezek erőt adnak, megkímélnek a kísértéstől, és átlendítenek a hullámvölgyeken.

8. Próbáld ki a nikotin helyettesítő terápiát, és ne hagyd abba egy csapásra a dohányzást

Sokan fel sem fogják, mekkora hatalma van a nikotinnak, és hogy a testünk milyen óriási mértékben képes függővé válni tőle. Sok dohányos egyik pillanatról a másikra akarja letenni a cigarettát, de egy felmérés szerint ezeknek a próbálkozásoknak csupán 6%-a lesz sikeres. Vannak azonban bizonyítottan hatékony módszerek, mint a nikotintapasz használata, a rágózás, cukorka szopogatás, orrspray és inhalátor használata.

Alternatív módszerek

Az e-cigaretta, az akupunktúra és a hipnózis olyan alternatív módszerek, melyek bizonyítottan hatástalanok a dohányzásról való leszokásban.

  • Egy tanulmány szerint az akupunktúra a naponta 24-26 szál cigarettát szívó pácienseknél néhány kezelés után napi 14 szálra csökkentette a dohányzás mértékét. Ugyanakkor, a vizsgálatban résztvevők 8 hónap után napi 5-7 szállal növelték a cigaretta adagjukat, így elmondható, hogy az akupunktúrának tartós hatása nincs.
  • Sokan hiszik, hogy az e-cigaretta segít a leszokásban, de egy tanulmány rácáfolt erre. A kísérletben résztvevők 1 évnyi e-cigarettázás után nem csökkentették a dohányzás mértékét, sokan közülük pedig a leszokás után azonnal visszaestek.
  • A hipnózist a dohányzásról való leszokás egyik hatékony módszereként emlegetik. Ám a tapasztalatok szerint 4-ből mindössze 1 embert sikerül hipnotizálni, és ha sikerül is, kérdés, hogy ez elég-e a leszokáshoz. Hivatalosan az orvosok nem támogatják a hipnózist kellő bizonyíték hiányában.
A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

4 hozzászólás

  1. 50 éve dohányzom. Soha nem sikerült véglegesen leszoknom, napi 4-5 cigarettát elszívok még naponta. Ha valaki, akkor én igazán elfoglalom magam fizikálisan és szellemileg is. Ha jó napom van, akkor 2 csak szálat szívok el. Nincs az a módszer és vasakarat, mely ennyi idő után megszabadítana ettől a káros szokástól, pedig nem iszom alkoholt és a kávéról is leszoktam két évtizede. Rossz és csúnya szenvedély – bár arról még nem hallottam, hogy bárki (nikotinista) verte volna a feleségét, vagy gyilkolt volna a cigaretta hatására, szemben az alkoholistákkal és a drogosokkal. Talán érdemes lenne az ő káros szenvedélyük ellen is hasonlóan intenzív propagandát indítani…

  2. Ne hablatyoljatok ,igenis a dohányzás árt az egészségnek a másodlagos dohányzás amikor valaki által kifújt bűzös cigaretta füstöt beszívjuk még jobban, Undorító ,bűzös nem beszélve a sok ócska dohányból ,vagy ki tudja miből gyártott csempész cigarettákról.AMI MÉG FELHÁBORÍTÓBB ,HOGY MÉG AZ VAN FELHÁBORODVA AKI AZ ARCUNKBA FÚJJA A FÜSTÖT.

    • Gizella ! Megállapíthatjuk ,hogy azok akik rád fújják a füstöt, azoknak mérhetetlen az IQ-juk ,vagy a bugyijukban, vagy a gatyájukban hordják. Ne hagyd magad és tegyél róla ,többet ne tegye. Te már találkoztál részeg emberrel ? olyannal aki részeg is és drogos is ? Na ,az aztán tényleg büdös ,a cigi szag parfümnek hat mellette. NEM vagyunk hibátlanok ,így Te sem. Valami oka volt ha rád fújták. Én is dohányzom , a háziorvosom ,aki 37 éve az , nem tudta ,hogy dohányzom. Viszont ha Te ennyire ismerd a dohánypiacot, akkor Te is szívtad ! További jó idő töltést !

  3. Udvozlok mindenkit! Szeretem ezt az oldalt, de most szolnom kell ezen cikk ellen! Ez a cikk szinte teljesen hiteltelen!!! Az elso kép : a tudo kitisztul, SOHA!! Ezt egy mellkas-sebésztol tudom! Miutàn fiamnak két légtudeje is volt és gondoltam, felteszem a kérdést, hamàr én is pipàkoltam 24 évet… (Napi màsfél doboz!!) Ami elégett, az ugy is marad!! Nade tovàbb :
    Tuzd ki a dàtumot = sressz és nem is fog menni!! Csoportteràpia, étrend, tu a fulembe, de a legkutyàbb a RAGO, ami magàban is b@szott kàros!!! Losz@r az egész! En probàltam a tapaszt, losz@r, a ràgo szintén, egy dolog volt, ami segitett : hogy AKARTAM!!!! Azt mondtam, hogy igy lesz, mert igy dontottem! Egyik pillanatrol a màsikra kipockoltem a cigit az ujjaim kozul és azt mondtam magamnak, hogy most itt a vége! SOHA tobbet!! Na és akkor most nézzek szembe az onerommel : johet a pia cigi nélkul, OK, bagos tàrsasàg, nem lehet visszahuzni, OK, stressz-nem huz vissza!!! Szoval, holgyek és urak, minden a fejben dol el!! Kivànok sok sikert mindenkinek a fuggetlenséghez 😉

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét