1,3 milliárd tonna élelmiszer kerül minden évben a szemétbe, és több mint 100 millió állat pusztul el azért, mert műanyagot evett. Nagyon is itt az ideje átgondolni, hogy mit teszünk! Egyik pillanatról a másikra nem tudunk változtatni a szokásainkon, de apró lépésekben elkezdhetjük, és együtt megmenthetjük a bolygót.
Hogy a Föld újra lélegzethez jusson, a következő dolgokkal muszáj felhagynunk!

1. Olyan élelmiszereket gyártani, amiket soha nem fogyasztanak el

Az emberi fogyasztásra készült élelmiszerek egyharmad része – kb. 1,3 milliárd tonna – minden évben a szemétbe kerül. Ilyen hatalmas mennyiségű élelmiszer előállításához több millió növényt tépnek ki gyökerestül és fát vágnak ki világszerte. A statisztikák szerint a zöldségek és a gyümölcsök azok az élelmiszerek, amelyekből a legtöbbet pazaroljuk, a harmadik a sorban pedig a tengeri herkentyűk csoportja.

2. Hajós utazás

A világjáró hajók valóságos úszó városok, és pont ugyanannyira szennyezik is a környezetet, ha nem jobban. Egy ilyen hajó fedélzetén a levegő olyan szennyezett, mint a világ legrosszabb levegőjű városaiban. Becslések szerint évente 50 ezer európai hal meg a hajók okozta szennyezés miatt.

Egy ember ökológiai lábnyoma a háromszorosára növekszik egy ilyen hajón az átlagos hétköznapokhoz képest.

Németországban 77 hajót vizsgáltak át, ebből 76-on mérgező, mind közül a legrosszabb üzemanyagot használtak. Ezeket a tengerjáró hajókat újra és újra rajtakapták azon, hogy az óceánokba ürítik a szemetet és a szennyvizet.

3. Túl sok ruhát vásárolni

A divatipar a bolygó egyik legnagyobb szennyezője és a vizek tekintetében a második legnagyobb. De felelős a vízkészletek fokozatos kimerüléséért is. A pamut, ami a legnépszerűbb anyag a ruhagyártásban, nagyon sok vizet igényel. Egy pamut ing előállításához 2700 liter vizet használnak fel. Ez a mennyiség megfelel egy ember 2,5 éves vízfogyasztásának.

A szintetikus anyagok, mint a poliészter, kevesebb vizet igényelnek, mint a pamut, de előállításuk során több üvegházhatású gáz kerül a levegőbe. A poliészter gyártó üzemek 2015-ben kb. fél trilliárd kg üvegházhatású gázt termeltek, ami annyi, mint 185 széntüzelésű erőmű kibocsátása.

Legközelebb, ha új ruha vásárlásán gondolkodsz, emlékezz arra, hogy a világon 9-ből 1 embernek nem jut tiszta víz és évente kb. 4,5 milliárdan halnak meg a légszennyezettség miatt.

4. WC leöblítése

Bizarrul hangzik, de igazából nincs szükség arra, hogy minden pisilés után lehúzd a WC-t. Elég, ha minden második alkalommal megteszed. 1999-ben egy tanulmány kimutatta, hogy a WC leöblítése 27%-át teszi ki egy ember beltéri vízfogyasztásának, míg a mosás 22%-át, a zuhanyzás pedig 17%-át.

5. Eldobható evőpálcikák

Az ázsiai konyha varázslatos és nagyon népszerű is. De a hozzá használt evőpálcikák súlyosan károsítják a környezetet. Csak Kínában kb. 80 milliárd fa evőpálcikát gyártanak minden évben. Ehhez pedig kb. 4 millió fát vágnak ki évente.

Ennek a hatalmas mértékű erdőirtásnak számos pusztító következménye van. Elmocsarasodáshoz és gyakoribb áradásokhoz vezet. Ezenkívül pedig ott van a globális felmelegedés is, ami egyre nagyobb mértéket ölt.

6. Kávézás

A kávé kedvelt és egészséges ital. Egy tanulmány szerint a rendszeres kávézás akár 2 évvel is meghosszabbíthatja az élettartamot. A kávéipar azonban egyáltalán nem környezetbarát. A kávéültetvények valójában napjainkban károsabbak a környezetre nézve, mint korábban bármikor. A kávé egyre növekvő népszerűsége pedig szintén a nagy fákkal teli erdők kiirtásához vezet, melyek biztosítanák a biodiverzitást.

Mivel sokszor a kávét eldobható papírpoharakban árulják, még több fát vágnak ki miatta.

7. Nedves törlőkendők

Használatuk nagyon kényelmes, de egyáltalán nem barátai a környezetnek. Olyannyira, hogy 2015-ben egyenesen a környezet legnagyobb ellenségének kiáltották ki őket.

Valamennyi nedves törlőkendő tartalmaz műanyagot. Mivel az óceánban kötnek ki, tengeri élőlények gyomrába kerülnek, melyek összetévesztik őket a medúzákkal. Sokan a WC-ben húzzák le a nedves törlőkendőket, melyek dugulást okoznak, mivel nem oldódnak fel egykönnyen. A dugulást okozó anyagoknak mintegy 93%-át ezek a törlőkendők teszik ki az Egyesült Királyságban.

Sokszor olyan veszélyes kémiai anyagok is találhatók bennük, melyek kiütéseket okoznak.

8. Eldobható elemek

Az eldobható és az újratölthető elemek egyformán károsak a környezetre nézve. A következő anyagok közül legalább egyet, de sokszor többet is tartalmaznak: kadmium, ólom, cink, mangán, nikkel, ezüst, higany, lítium, valamint elemsav.

Mikor lemerülnek és kidobjuk őket, a levegőt is szennyezik. Elkezdenek lebomlani, közben egy fotokémiai reakción mennek keresztül, mikor is üvegházhatású gázok szabadulnak fel belőlük, ami pedig tovább fokozza a globális felmelegedést. Ezek a káros anyagok aztán beszívódnak a talajba, így pedig károsítják a növényeket. Mikor az eső kimossa őket a talajból, belekerülnek a vizekbe és azokat szennyezik tovább.

9. Eldobható borotvák

A borotválkozás sok ember mindennapjainak elengedhetetlen része. Nem meglepő, hogy a borotvákra óriási a kereslet. Egy vizsgálat szerint 2018-ban az Egyesült Államokban 168 millió ember használt eldobható borotvát. Ezek műanyagból és gumiból készülnek, melyek nem bomlanak le és nagy részüket nem is hasznosítják újra.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét