Gyermekkorunkban még azt hittük, hogy felnőttként azt tehetünk majd, amit csak akarunk. Azonban kiderült, hogy a valóság az, hogy mindenki beleszól az életünkbe: a szülők unokáért nyaggatnak, a barátok tippeket adnak, hogyan legyünk sikeresebbek a munkában, a különböző gyártók pedig arról győzködnek, hogy leopárd mintás minit hordjunk és mindenképp vegyük meg a legújabb iPhone-t. Mindenki el akarja mondani a véleményét arról, hogy hogyan éljük az életünket. Ha te is gyakran hallod azt, hogy “ez az igazán fontos” vagy hogy “mert mindenki így csinálja”, és már eleged van napjaink hamis értékrendjéből, akkor a következő összeállítás neked szól.

1. “Egy sikeres embernek van kocsija, lakása és a legújabb iPhone-ja.”

A mai társadalom aktívan népszerűsít olyasfajta örömöket, melyeket elsősorban fogyasztás révén szerezhetünk meg. Vegyünk új kütyüket, divatos parfümöket, tapadásmentes serpenyőt. Nem csoda, ha a gyerekeink is mindent és azonnal akarnak. Nem számít, hogy fél éven át instant levesen fogsz élni, akkor is megveszed a legújabb telefont, és az sem érdekel, hogy a méregdrága autód csak a garázsban fog állni, mert nem tudod finanszírozni a fenntartását.

2. “Miért ne lehetnék olyan, mint a celebek?”

A pszichológusok szerint napjainkban létezik egy társadalmi jelenség, mikor az emberek más társadalmi csoportokba tartozók szokásait akarják utánozni. Lemásolják a hírességeket és a gazdag üzletembereket, akik bármennyit költhetnek a szeszélyeikre.

De egy átlagos városi lány valószínűleg nem engedheti meg magának a divattervezők ruháit, egy Maldív-szigeteki nyaralást, sem a mellplasztikát egy menő svájci klinikán. A probléma azzal van, hogy emiatt valószínűleg kevesebbnek fogja magát érezni a magazinok címlapján szereplő díváknál, és ahogy idősödik, komoly komplexusai lesznek.

3. “Nem tudok Instagram nélkül élni.”

A helyzet egyszerű: minél jobb fotót posztolsz a közösségi oldalon, annál jobbnak tűnik az életed. Legalábbis ezt fogják gondolni azok, akik nem engedhetnek meg maguknak egy nyaralást, vagy nincs elég pénzük egy drága étteremre.

Sok pszichológus szerint azonban arról van szó, hogy azok, akik szeretik mutogatni az életüket, nárcisztikus jellemvonásokkal rendelkeznek, miközben a követőikre az irigység jellemző, ami akár depresszióba is átcsaphat.

4. “Mindent megteszek, hogy jó anya legyek.”

Ha nem vagy fáradt, nem is lehetsz jó anya. Ez lesz a mottója sok nőnek szülés után. Főleg, mikor átlapozzák a magazinokat, melyekben temérdek cikk szól arról, hogyan is kellene nevelni a gyereküket.

Ezeknek a tökéletes anyáknak gyakran éppen saját magukra nem jut idejük. Pszichológusok és tanárok már most érzik ennek a hatásait. Szerintük a mai szülők túlféltése miatt ez a generáció felnőve képtelen lesz önálló döntéseket hozni és a tanulmányaira koncentrálni.

5. “Szakácsnak vagy varrónőnek lenni szégyen.”

Az évek során a társadalomban kialakult az az elképzelés, hogy felsőfokú végzettség nélkül az ember csak az alsóbb osztályba tartozhat, de ha valakinek van egy diplomája, az már automatikusan profi szakembernek számít, akit bárhol tárt karokkal fogadnak.

Ennek következtében szinte teljesen elvesztettük tiszteletünket az egyszerű munkák iránt. Aligha van ma olyan diák, aki varrónő vagy villanyszerelő akar lenni. Ha pedig olyan családba születtél, ahol mindenki orvos, még csak gondolat szintjén sem merülhet fel, hogy te mondjuk borbély legyél.

6. “Ide az első milliómmal!”

Egyre többen vannak, akik nem akarnak fokonként előrehaladni a karrierlétrán és tapasztalt szakemberré válni. Sokkal könnyebb részt venni egy olyan tréningen, ahol arról beszélnek, mennyire rossz döntés valaki másnak dolgozni, és azt tanácsolják, kerüld az irodai munkát, hogy végre megszerezd a jól megérdemelt szabadságot.

Mivel a társadalomban az a nézet dívik, hogy mindenkinek gyorsan kell a sikert elérnie, senki sem tud szakmája igazi szakértőjévé válni. Az egyik munkáról másikra ugrálás arról szól, hogy a jobb fizetést keresik, ahol tapasztalat és hozzáértés nélkül is megkapják az elképzelt anyagi javakat.

7. “Két óra a tükör előtt és máris kész a természetes smink.”

A modern nők két tűz közé kerültek. Egyrészt a természetes szépség most nagy divat, és csak kevés kozmetikum kell hozzá. Másrészt azt mondják, hogy csak az lehet gyönyörű, aki követi a legutolsó trendeket és képes egy sminkmester szintjén kifesteni magát.

Ezért egyre több nő utasítja el a sminkelést, nem fél megmutatni a természetes szépségét és értékes időt takarít meg azzal, hogy nem tölt órákat a tükör előtt.

8. “Hol voltál idén?”

Mennyire zavarba ejtő bevallani, hogy nem voltál sehol. Vagy hogy már ötödjére is ugyanott nyaraltál Horvátországban.

Mindez annak a következménye, hogy az utazás kapcsán egyfajta verseny alakult ki. Az a győztes, aki több országba jutott el. Egy nyaralás Dominikán, egy hétvége Franciaországban, egy út a Maldív-szigetekre – ha ezekről posztolsz gyönyörű fotókat, akkor kapod a legtöbb lájkot.

9. “A legfontosabb a te kényelmed. Más emberek problémái ne foglalkoztassanak!”

Képzeld el, hogy elcsúszol a jégen egy zsúfolt utca közepén, és megsérül a karod. Most próbáld megtippelni, hogy hány járókelő fog odamenni hozzád. Legjobb esetben csak elmennek melletted, de az is lehet, hogy levideóznak. Aki úgy dönt, hogy segít neked, az pedig megvető pillantásokat kap a többiektől, hogy vajon mi köze az egészhez, miért pazarolja rád a drága idejét.

A legtermészetesebb dolog lenne segíteni másoknak, de a készséges emberek aranykora már letűnt. Helyette sajnos a másokkal szemben érdektelen és közömbös emberek korát éljük.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

1 hozzászólás

  1. Ebből a langymeleg mosogató vízből kizökkent egy járvány, egy földrengés, egy árvíz, netán egy háború. A fene nagy jólét az emberekből az önzést hozza ki, a baj, pedig az együttérzést. Már, akiben még maradt.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét