Nagyon kevés ember van, aki őszintén mondhatja, hogy soha életében semmilyen fogyókúrás diétát nem próbált ki. Tudósok szerint 6 emberből mindössze 1-nek sikerül úgy lefogyni, hogy a súlyát meg is tartja utána. A jó hír azonban, hogy néhány egyszerű szabály követésével javíthatod ezt a statisztikát, és elérheted azt az alakot, amire vágysz.
Tudományosan bizonyított tények következnek, melyekkel felturbózhatod a fogyókúrát.

1. Egyél egészséges zsírokat

Amikor próbálod csökkenteni a kalóriák mennyiségét, logikusnak tűnhet visszafogni az olyan élelmiszerek fogyasztását, mint a diófélék, magvak, sajtok vagy a vaj. Azonban a zsírok megemésztése több időt vesz igénybe a szervezet számára, mint a szénhidrátok és a fehérje emésztése, ezért az éhségérzet később fog jelentkezni.

Az egyszeresen telítetlen zsírok segítik a likopin, a lutein és a béta-karotin megemésztését.

2. Ne becsüld túl az edzés során elvesztett kalóriák mennyiségét

Tudósok kiderítették, hogy a túlsúlyos emberek gyakran túlbecsülik a testmozgás során elvesztett kalóriák mennyiségét. Ennek következtében megengedik maguknak, hogy többet egyenek, mivel azt hiszik, rengeteg energiát használtak el.

Ehetsz edzés után, de ne lépd túl a napi kalórialimitedet, máskülönben az edzésnek semmi eredménye nem lesz.

3. Mosd meg alaposan a zöldségeket és gyümölcsöket

A zöldségek és a gyümölcsök is lehetnek okai a túlsúlynak, ha nem mosod meg őket alaposan. A rajtuk maradó növényvédőszerek lassítják az emésztést, ami könnyen súlygyarapodást okozhat. Ezek a vegyi anyagok védik a kártevőktől a növényeket, de az emberi egészségre káros hatásaik vannak.

A növényvédőszerek rontják a pajzsmirigy működést, ami a hormonháztartás egyensúlyának felborulásához vezet. Tudósok szerint a mitokondriumot is károsítják, a sejteknek azt a részét, ami az ételt energiává alakítja.

4. Szaglássz olívaolajat

Német tudósok felfedezték, hogy ha olívaolajat adunk az ételhez, később éhezünk meg. Arra is rájöttek, hogy az olívaolaj illata tovább tartja stabilan a vércukorszintet, ezért nem leszünk éhesek. Az olasz olívaolajok tartalmazzák a legtöbb olyan összetevőt, ami csökkenti az éhségérzetet.

5. Egyél jóízűen

Az étvágyunkat a ghrelin nevű hormon szabályozza. Ennek a szintje stressz hatására emelkedik, akkor pedig csökken, ha jóízűen eszünk. Ha tehát örömödet leled az evésben, nem fogsz olyan hamar megéhezni. De ha alig bírsz lenyelni valamit, azon fogod kapni magad, hogy nem sokára már a hűtőt nyitogatod.

Ha nem szeretsz valamilyen ételt, egyél helyette olyat, ami jól esik.

6. Válaszd a megfelelő tésztát

A glikémiás index a vércukorszint megemelkedését jelzi 2 órával étkezés után. Minél alacsonyabb az index, a cukor annál lassabban kerül a vérbe, azaz, a szervezet kevesebb inzulint állít elő a cukor feldolgozására.

Ha viszont sok cukor kerül gyorsan a vérbe, a szervezet nagy mennyiségű inzulint termel, ami azt az üzenetet küldi az agynak, hogy újra itt az ideje az evésnek. Tehát, az alacsony glikémiás indexű élelmiszerek előnyösebbek azoknak, akik fogyókúráznak.

A különböző típusú tészták különböző glikémiás indexszel rendelkeznek. Kutatások szerint a legjobb választás a spagetti, a legrosszabb pedig a makaróni.

7. Ha problémád van a tejtermékekkel, szedj kalciumot

Sokan szenvednek laktózérzékenységben, ezért ők úgy ahogy van, száműzik a tejtermékeket az étrendjükből. De a sajt, a tej, a túró kiváló kalcium források, melyek a tudósok szerint felgyorsítják a zsírok anyagcseréjét. Egy kísérletben azoknak a résztvevőknek a testsúlya, akik kalciumot kaptak, 26-70%-kal csökkent.

Ha tehát laktózérzékeny vagy, szedj kalciumot és D-vitamint!

8. Reggelire egyél szilárd ételeket

A tudósok már rég a tudomásunkra hozták, hogy reggelire szüksége van a szervezetünknek. Azóta azonban azt is tanulmányozták, hogyan hatnak a reggel elfogyasztott ételek a testünkre. Bebizonyították például, hogy a fehérje hatékonyságát növelhetjük, ha szilárd formában fogyasztjuk. Ha tehát smoothie helyett túrót eszel reggelire, később fogsz megéhezni.

9. Egyél étcsokoládét

A csokoládénak nem csak egészségünkre van pozitív hatása, de segíthet a fogyásban, illetve az elért testsúly megtartásában is. Tudósok rájöttek, hogy azok, akik alacsony szénhidráttartalmú diétát folytatnak, de közben kis mennyiségben étcsokit is esznek, nem szedik fel újra a leadott kilókat.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét