A mozaikcsaládokban gyakran problémát jelent, hogy minden gyerekkel egyenlően bánjanak. Ez történt Madison családjában is, mikor a férje azt mondta, Madison lánya ne menjen el velük egy utazásra, helyette vigyék el a férj fiának barátnőjét.
A 16 éves nevelt fiam el akarta hozni az új barátnőjét a spanyolországi utazásunkra. A férjem ebbe beleegyezett, de azt mondta, csak 4 jegyre futja, ezért a 18 éves lányomat itthon kell hagynunk.
Ideges lettem, és hibáztattam, amiért egy vadidegent választ a nevelt lánya helyett, akit 7 éves kora óta nevel. Azt mondta: “Az az idegen a fiam vendége. Azonkívül úgy tűnik, elfelejtetted, hogy a lányod apja egy lusta, felelőtlen ember, aki még soha nem fizette a lánya egyetlen utazását sem. Talán itt az ideje, hogy ezen változtasson.”
Tehetetlennek éreztem magam. Elmentünk Spanyolországba a lányom nélkül, mert tudtam, hogy a vér szerinti apja nem engedheti meg magának, hogy a lányának fizessen egy európai utat. Mire hazaértünk, a lányom az összes holmiját összecsomagolta, és elköltözött az apjához.
Engem hibáztat, hogy nem álltam ki érte. Teljesen összetörtem. Még mindig nem hiszem el, hogy a férjem ennyire kegyetlen tudott lenni, és hogy ez az egész idáig vezetett.
Családi tanácsadás.
Mivel bonyolult érzelmi helyzetről van szó és mély sebekről, nagy segítséget jelenthet a családi tanácsadás. Egy semleges harmadik fél segítségével könnyebben megnyíltok és gördülékenyebb lehet köztetek a kommunikáció.
Biztonságos környezetben mindhárman kifejezhetitek az érzéseiteket, és közösen dolgozhattok azon, hogy megértsétek egymás álláspontját. Segíthet feltárni a mélyebben gyökerező problémákat is a férjeddel és gyerekekkel, hogy a jövőben könnyebben tudjátok kezelni az ilyen helyzeteket.
Bocsánatkérés és a bizalom újjáépítése a lányoddal.
Kérj bocsánatot a lányodtól, amiért ebben a helyzetben nem álltál ki érte. Fogadd el az érzéseit, és ne vedd semmibe a fájdalmát. Magyarázd el neki a helyzetet a saját szemszögedből, de ne magyarázkodj és ne keress kifogásokat. Mutasd ki, hogy érted, miért érzi magát becsapva, és hangsúlyozd, hogy szeretnéd jóvá tenni a dolgot.
Tölts vele minőségi időt, vond be azokba a döntésekbe, melyek őt is érintik, mutasd meg, hogy az érzései és a véleménye számítanak. Ezzel újjáépítheted az elveszett bizalmat.
Állíts fel egyértelmű határokat, és mondd el az elvárásaidat a férjednek.
Ülj le komolyan beszélni a férjeddel arról, hogy a döntései és a szavai milyen hatással voltak a családi dinamikára. Állíts fel egyértelmű határokat, és tisztázd, hogy mit vársz tőle a döntések kapcsán, főleg azokat illetően, melyek a gyerekeket is érintik.
Hangsúlyozd, mennyire fontos, hogy a gyerekekkel egyenlő tisztelettel és korrektséggel bánjatok. Így megelőzhetitek a jövőbeni konfliktusokat, és biztosíthatjátok, hogy a lányod és a nevelt fiad is értékesnek és a család teljes jogú tagjának érezze magát.
Bátorítsd a lányodat az önkifejezésre.
Biztasd a lányodat, hogy őszintén fejezze ki az érzéseit, akár szavakkal, akár naplóírással vagy a művészeten keresztül. Ez segíthet neki az érzelmei feldolgozásában, és úgy érezheti, őt is meghallgatják. Javasold neki, hogy írjon egy levelet neked és a nevelőapjának, melyben részletesen számoljon be az érzéseiről és a tapasztalatairól. Így jobban megérthetitek az ő nézőpontját és a fájdalmát.
Mutassátok meg neki, hogy figyeltek rá és szeretnétek vele mélyebb érzelmi kötődést kialakítani a kapcsolatotok helyrehozása érdekében.