Az udvariasságot nem nehéz elmagyarázni. A lényege, hogy tiszteld magadat és másokat is. De ezen belül vannak olyan apróságok, amiket csak kevesen tudnak. Most olyan szabályokat gyűjtöttünk össze, melyek betartásával kellemesebbé teheted a saját és mások életét is.

1. Senkihez ne menj bejelentés nélkül

Ha érkezett már hozzád váratlan vendég, valószínűleg tudod, milyen kellemetlen érzés pizsamában és papucsban fogadni. Egy angol hölgy egyszer azt mondta, mikor megpillantott egy váratlan vendéget, gyorsan felhúzta a cipőjét, felvette a kalapját, kezébe fogta az esernyőt, és ha örült a vendégnek, akkor azt mondta, éppen most érkezett haza. Ha pedig nem örült neki, bejelentette, hogy épp most indul otthonról.

2. Soha ne szárítsd nyitva az esernyőt, sem az irodában, sem más lakásában

Csukd össze, és tedd az esernyőtartóba, vagy akaszd fel a fogasra.

3. Soha ne tedd a kézitáskát az öledbe vagy a székre

Egy aprócska, elegáns táskát tehetsz az asztalra. Egy retikült fellógathatsz a szék támlájára, vagy leteheted a padlóra is magad mellé. A nagyobb táskát mindenképp a padlóra tedd.

4. A nejlonszatyrot csakis a boltban használd

A nejlonszatyrokra és a butikban kapott papírtáskákra egyaránt érvényes, hogy ciki őket az utcán táskaként magaddal vinni. Kizárólag az üzletekben használd őket bevásárlásra.

5. Az otthoni viseleted nadrág és pulóver legyen

Fürdőköpenyben és hálóingben legfeljebb a fürdőszobába menj ki reggel vagy a hálószobába este.

6. Ha a gyermeked saját szobát kap, szokd meg, hogy kopogsz, mielőtt belépsz hozzá

A gyermeked ezután ugyanezt fogja tenni, mielőtt belépne hozzád a hálószobába.

7. Egy nő viselhet kesztyűt és kalapot bent is

A kötött sapka és az egyujjas kesztyű azonban kizárólag az utcára valók.

8. Az egyszerre viselt kiegészítők száma nem haladhatja meg a 13-at, beleértve a mutatós gombokat is

Karkötőt viselhetsz a kesztyűn kívül is, de gyűrűt nem. Minél közelebb vagy az estéhez, annál drágább ékszereket tehetsz fel. Régen a gyémántokat csakis esti alkalmakkor viselhették a férjezett asszonyok, de ma már akár napközben is fel lehet őket venni.

9. Ha étteremről van szó, az “én hívlak meg” kifejezés azt jelenti, hogy te fizetsz

Ha egy nő meghív egy üzleti partnert egy étterembe, a nő fizet. Ha valaki azt mondja, “menjünk el egy étterembe”, azt jelenti, mindenki a maga fogyasztását fizeti. Ha egy férfi felajánlja egy nőnek, hogy kifizeti a fogyasztását, a nőnek illik elfogadnia.

10. Elsőként az lép ki a liftből, aki legközelebb áll az ajtóhoz

11. Az autóban a legelőkelőbb hely a sofőr mögötti ülés

És ez nőknek van fenntartva. A férfi mellette foglal helyet, és amikor kiszállnak, tartja az ajtót és kezet nyújt a nőnek. Ha férfi vezet, a nőnek ajánlatos hátra ülnie. Attól függetlenül, hogy melyik ülésen ül a nő, a férfinek illik kinyitni neki az ajtót, és kisegítenie az autóból. Az üzleti etikettben gyakran nem tartják be ezt a szabályt, mondván, az üzletben nincsenek nők és férfiak.

12. Moziban, színházban, koncerten úgy foglald el a székedet, hogy a már ülők felé fordulsz arccal

13. A rövid társalgások során tabu témák: politika, vallás, egészség, pénz

Egy nem helyénvaló kérdés így hangzik: “Micsoda ruha! Mennyibe került?” Hogyan válaszolj erre? Mosolyogj, és mondd azt, hogy ajándék volt, majd válts témát. Ha a beszélgetőpartnered továbbra is ezen lovagol, udvariasan közöld vele, hogy nem szeretnél erről beszélni.

14. A bizalmaskodás olyanok között, akik alig ismerik egymást, szigorúan tilos

Bánj úgy másokkal, ahogy szeretnéd, hogy mások bánjanak veled. Még ha jól is ismersz valakit, az irodában úgy kell tenned, mintha idegenek lennétek. Ugyanez vonatkozik a családtagokra is. Tisztelj másokat!

15. Azokról pletykálni, akik nincsenek jelen, elfogadhatatlan

Nem járathatod le a rokonaidat vagy párodat. Ha a párod annyira szörnyű, miért nem válsz el tőle? Tilos továbbá megvetően nyilatkozni a hazádról. Ha negatívan azt mondod, ez az ország tele van ilyen-olyan emberekkel, jusson eszedbe, hogy abból te vagy az egyik!

16. Ezeket a dolgokat jobb titokként kezelni:

Életkor, anyagi helyzet, családi viszályok, vallás, egészségügyi problémák, szerelmi bonyodalmak, ajándékok, tisztességgel kapcsolatos dolgok, szégyen.

És végül Jack Nicholson véleménye az illemről:

Sokszor gondolok az illemre. Hogyan tedd le a tányért, ne kiabálj át egyik szobából a másikba, ne törj be egy zárt ajtón kopogás nélkül, engedd előre a hölgyeket. E végtelenül egyszerű szabályok célja, hogy jobbá tegyék az életet. Én nagyon odafigyelek a modoromra. Ez nem valami elvont dolog, ez a kölcsönös tisztelet egyszerű és közérthető nyelve.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét