El tudod képzelni, hogy az életedből éveket szánsz arra, hogy fejleszd a képességeidet és valami egyedit alkoss, hogy aztán a munkád elismerését másvalaki zsebelje be? Ez történt Margaret Kean művésznővel, akinek a saját férje ellen a bíróságon kellett csatát vívnia, mivel a férfi azt állította, ő készítette a festményeket, és milliókat keresett azok eladásából. A nő történetét dolgozza fel a 2014-ben készült Nagy szemek című film, ami a nyilvánosság elé tárja az igazságot a művészvilág valaha volt egyik legnagyobb csalásáról.
A következőkből megismerheted ezt az 1950-es évekbeli küzdelmet, az igaz történetet, amelyből a film született.

Minden így kezdődött.

Peggy Doris Hawkins (vagy Margaret Doris Hawkins, ahogy egyes források állítják) 1927-ben született Tennessee államban. Később Margaret Keane néven vált belőle ismert festő. A művész mindig elsősorban az emberek tekintetére koncentrált, így próbálta megérteni őket, mióta 2 éves korában a füle megsérült. A művészet világába 10 évesen került be, 18 évesen New Yorkban folytatta tanulmányait, itt egy évet töltött el. Röviddel ezután, az 1950-es években már abból élt, hogy bölcsőket és gyerekruhákat festett.

Művészetének alakulása.

A karrierje korai szakaszában szeretett a giccs stílussal kísérletezni, olajfestékkel és akrillal is festett. Ekkoriban vált el első férjétől és költözött San Franciscóba.

Munkáihoz a legnagyobb inspirációt olyan művészek szolgáltatták, mint Vincent van Gogh, Pablo Picasso, valamint Amedeo Modigliani nőábrázolásai. Festményein mindig gyerekek vagy állatok szerepeltek hatalmas szemekkel és szomorú arckifejezéssel, ami kiemelte a munkáit a korszak többi népszerű alkotása közül és felkeltette a műgyűjtők figyelmét.

Házassága Walter Keane-nel.

Röviddel azután, hogy lányával San Franciscóba költözött, megismerkedett Walter Keane-nel, akihez 1955-ben feleségül ment. A házasság viszont nem működött jól, rengeteg bonyodalom nehezítette az életüket. A férfi közismerten nagyon féltékeny volt, és sokszor kényszerítette Margaretet a festésre, akkor is, mikor semmi kedve nem volt hozzá.

Walter ügyelt arra, hogy Margaret produktivitását semmi ne vesse vissza. Míg ő munkában volt, a nő folyamatosan festett. Akkoriban egy szemernyi elismerést sem kapott a munkájáért.

Férje nagy sikerei.

Kezdetben a festményeket egy helyi klubban árulták, a The Hungry i-ban. Alkotásait “Keane” névvel szignózta. Walter remek üzletember volt, és sokat fektetett abba, hogy Margaret festményeit népszerűsítse, művészkörökben is ismertté tegye. Az 1960-as években már több millió dollárt kerestek az alkotásokkal.

A festmények annyira híresek lettek, hogy már becenevet is kaptak. “Keane-szemek” és “nagy szemű árvák” néven emlegették őket. Walter azt mondta, azok az árva gyerekek inspirálták, akikkel utazásai során találkozott. Margaret munkáit rövid időn belül elkezdték használni különböző tárgyakon.

Emiatt negatív kritikákat kapott a szakemberektől, bár a közvéleményt elbűvölte a festményeknek ez az egyedi megjelenése. Amit Margaret nem tudott, hogy férje a festményekért kapott elismeréseket a maga nevében zsebelte be. A művésznőnek több éves jogi csatározásba telt, hogy megkapja munkáiért a neki járó elismerést.

Rádöbbenés az igazságra és az elismerésért folytatott küzdelem.

Mivel Margaretnek fogalma sem volt, hogy az elismeréseket nem ő, hanem férje kapja, nem tudott lépni sem. Miután azonban ellátogatott a klubba, ahol a festményeit árulták, végre fény derült arra, hogy mi történik. Walter azzal magyarázta a dolgot, hogy senki sem venne festményt egy elvált nőtől.

10 év után ezzel a házasságuk véget ért. Évekkel később Margaret Hawaiira költözött és újra férjhez ment. Margaret az 1970-es években egy rádióinterjúban hozta nyilvánosságra exférje hazugságát. Az 1980-as években Walter kijelentette, hogy exfelesége hazudik és beperelte rágalmazásért.

Margaretnek a bíróságon kellett festenie egy képet, hogy bizonyítsa, az összes alkotás az ő keze munkája.

A tárgyalások 1986-ban kezdődtek. Az egyik alkalommal a bíró arra kérte Margaretet, hogy ott, mindenki előtt álljon neki festeni. A cél az volt, hogy megállapítsák, ki festette a képeket. Walter ezt a maga részéről visszautasította, mondván, fáj a válla. Margaret azonban elfogadta a kihívást. Kevesebb mint 1 óra alatt minden jelenlevőnek bemutatott egy olyan festményt, ami igazolta az összes állítását, amit a 10 évvel korábbi rádióinterjúban mondott.

Margaret megnyerte a pert, és 4 millió dollár kártérítést ítéltek meg neki. A saját munkájával szerzett bevételből azonban semmit nem kapott, mert azt Walter mind elköltötte. Az exférj továbbra is azt állította, hogy ő a festmények készítője. Ezt a kijelentését a 2000-ben bekövetkezett haláláig nem változtatta meg.

A 2014-es filmnek köszönhetően az egész világ megismerhette a történetet.

2014-ben Tim Burton rendezte a Nagy szemek című filmet, ami elmeséli Margaret történetét és küzdelmét azért, hogy elismerjék. A festőnő szerepét Amy Adams játszotta, a férjet pedig Christoph Waltz alakította. A film készítéséhez Margaret körülbelül 200 festményét alkották újra, ennek köszönhetően pedig munkái újra a figyelem középpontjába kerültek.

A film többek között 2 BAFTA-jelölést kapott, és a legjobb zene kategóriában jelölték a Critics Choice Award kapcsán. Amy Adams Golden Globe-ot kapott az alakításáért. Mikor a filmről kérdezték, Margaret elmondta, hogy szerinte a film nagyon hűen ábrázolta a történetet és szerinte csodálatosra sikeredett.

A film és a valóság közötti különbségek.

A Nagy szemek című film is segített Margaretnek abban, hogy megkapja a méltó elismerést a műveiért. Természetesen a film és a valóság sosem azonos, ebben az esetben is voltak eltérések. Az egyik például, hogy a filmben Walter sosem próbálkozott meg a festéssel, míg a valóságban megtette, de sikertelenül.

Egy másik különbség, hogy a filmben soha senki nem jött látogatóba a házaspárhoz, ám a valóságban Walter rendszeresen meginvitálta a felsőbb körök tagjait az otthonukba, köztük híres embereket is. A stúdióba azonban senki nem léphetett be, hiszen Margaret itt festett napi 16 órában. Így őt sosem látták.

Margaret élete és művészete is megváltozott.

A nemrég elhunyt Margaret Keane egészen haláláig a kaliforniai Napában élt, ahol továbbra is aktívan foglalkozott a festészettel. Munkáit, amelyek a film után még népszerűbbek lettek, az 1992-ben San Franciscóban létrehozott Keane Eyes Galleryben árusítják. Miután megnyerte a pert, a képei is megváltoztak. Margaret egyre többször festett mosolygós arcú gyerekeket.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét