A legtöbb szülői hibát szeretetből követjük el. A szülők gyakran azt hiszik, segítik a gyerekük növekedését és fejlődését, de a hosszútávú eredmények – mint a depresszió, a szorongás vagy akár a rák – mégis azt mutatják, hogy valamit elhibáztak. Ha felismered, hogy milyen hibát követtél el, még megvan a lehetőséged arra, hogy bölcs és boldog felnőttet nevelj a gyerekedből.

10. A helikopter szülők gyermekei barátok nélkül nőhetnek fel

A szakértők azokat nevezik helikopter szülőknek, akik folyton megmondják a gyereküknek, hogy mit és hogyan csináljanak. Természetes, hogy a gyermek egészségét és biztonságát óvni akarják, de ha ezt túlzásba viszik, a gyerek nem fogja megtanulni kezelni a saját érzelmeit, nem lesz tere a fejlődéshez. Az ilyen szülői viselkedés csak problémákat okoz a beilleszkedésben, a barátkozásban, az elemző viselkedés kialakulásában.

Ha nem az a célod, hogy a gyermekedet kirekeszd a társadalomból, figyelembe kell venned az igényeit. Ha észreveszed, hogy a segítséged nélkül is képes kezelni bizonyos helyzeteket, hagyd, hadd csinálja. Irányt bármikor mutathatsz neki, de ne parancsold meg, hogy mit tegyen. Beszélj vele az érzéseiről, és ossz meg vele néhány pozitív stresszkezelési technikát.

9. A fegyelmezési célzattal elkövetett verés légzési problémákat is okozhat

Egyesek azt hiszik, hogy fizikai erőszakkal könnyebb fegyelmezni a gyereket. Sokan nemcsak egyetértenek ezzel, de aktívan művelik is ezt a módszert. Egy 2012-es felmérés eredménye szerint az amerikai szülők 94%-a a 3-4 éves gyerekét elfenekelte az előző évben. Ezt a nézetet azonban itt az ideje teljesen elfelejteni, hiszen a tudomány szerint semmilyen jótékony hatása nincs.

Szakértők szerint a fizikai erőszak olyan negatív következményekhez vezethet, amiket nem is feltételeznénk. Antiszociális viselkedés, pszichés rendellenességek, drog- és alkoholfüggőség is lehet a következménye. De megnövekszik a rák, a szívbetegségek és az asztma kifejlődésének kockázata is. Ha szeretnéd megtalálni azt a módszert, ami a leginkább hozzájárul gyermeked önértékelésének növeléséhez, próbáld ki a határozott, ésszerű és törődő kommunikációt!

8. Az összehasonlítás egyenes út az alacsony önértékeléshez

Hasonlítottak valaha a szüleid másokhoz? “A szomszéd kisfiú annyira szófogadó, te meg nem vagy az!” Vagy: “Az osztálytársad már el tud számolni 100-ig, te meg azt is alig tudod, hogy mi jön a 10 után.” A szülők gyakran azt hiszik, hogy az ilyen mondatokkal motiválhatják a gyereket, de mi sem áll távolabb a valóságtól.

A pszichológusok arra kérik a szülőket, ne kövessék el ezt a hibát. Kiderült ugyanis, hogy a másokkal való összehasonlítás csökkenti az önértékelést és az önbizalmat. Szakadékot hoz létre a gyerek és a szülő között, hiszen a gyermek elveszíti a bizalmát a szülőben. Feltétlen szeretetre van szüksége és támogatásra bármilyen helyzetben, ezért jobb, ha nem mutatod, hogy kissé csalódott vagy, de beszélj vele a problémáról.

7. A következetlen szülői viselkedés sebezhetővé teszi a gyereket

Egyik nap megkéred a gyereket, hogy rakja el a játékait, a következő nap pedig te magad megteszed ezt egy szó nélkül. Tegnap rossz kedved volt és megbüntetted egy ártatlan tréfa miatt, ma viszont csodásan érzed magad és hagyod, hogy egész nap azt tegye, amit csak akar. Mikor az anya morcos, az apa mosolyog. Ez csak néhány példa egy olyan instabil környezetre, ami bizonytalanná teszi a gyereket azzal kapcsolatban, hogy vajon azt teszi-e, amit a szülei elvárnak tőle.

A tudósok szerint az ilyen bizonytalanságnak negatív hatása lehet az önbecsülés kifejlődésére, növeli a depresszió és a szorongás esélyét, valamint sérülékenyebbé teszi a gyereket. Ezért jobb, ha mindig a lefektetett szabályokat és határokat tartatod be. Így a gyerek könnyebben megtanulja a következményeket és hogy hogyan reagáljon rájuk.

6. Minél többet kiabálsz vele, annál rosszabb lesz a viselkedése

Képzeld el, hogy a gyereked rosszalkodik. Megkéred egyszer, hogy nyugodjon meg. Majd megkéred másodszor és harmadszor is. Végül pedig robbansz. A kiabálás tulajdonképpen segít, hiszen kiadhatjuk magunkból a dühünket pillanatok alatt. Sok szülő azt hiszi, hogy ez a jó módszer a probléma azonnali megoldására. De az ilyen szülői viselkedésnek megvannak a maga következményei is.

A tudósok szerint a kiabálástól a gyerek még rosszabbul fog viselkedni. Szorongáshoz, depresszióhoz vagy akár krónikus fájdalomhoz is vezethet nála a rendszeres kiabálás. Ezt pedig biztosan te sem kívánod neki! Sosem késő új módszereket kipróbálni, melyek segíthetnek az ilyen helyzetekben.

5. A túl magas elvárások nem fogják tökéletessé tenni a gyereket

Nincs olyan szülő, aki azt szeretné, hogy a gyereke kész csőd legyen. A hozzáfűzött remények pedig motiválhatják is a gyereket a jobb teljesítményre. De csakis addig a pontig, míg nem csapnak át lehetetlen elvárásokba. Ezt a határt pedig nagyon fontos észrevenni, mert a gyereknél betegséghez, álmatlansághoz, hisztirohamokhoz, fáradtsághoz, szorongáshoz vezethetnek.

A szakértők szerint a gyerek elkezd rettegni attól, hogy valamit elhibáz, miközben a szülei azt várják tőle, hogy mindent tökéletesen csináljon. Gondold át, gyakorolsz-e nyomást túlzottan a gyerekedre azért, hogy jobban teljesítsen annál, mint amennyire az valójában szükséges lenne.

4. Azon gondolkodsz, miért viselkedik ilyen rosszul? Nézz magadba!

Ki mint vet, úgy arat. Ez tökéletesen igaz a szülő-gyerek kapcsolatra is. Tanulmányok szerint a gyerek elsősorban a szüleitől sajátítja el az értékrendet. A viselkedési mintákat is lemásolja. Ha a gyerek ideje legnagyobb részét veled tölti, és azon tűnődsz, vajon hol tanulta ezeket a csúnya szavakat, figyelj jobban magadra!

Ha attól félsz, hogy a társadalom van rá a legnagyobb hatással, megnyugodhatsz. A tudósok szerint ugyanis az iskola, a barátok és a különböző tevékenységek csak segítik a gyereket a személyiségfejlődésben. Elsődleges funkciójuk viszont az, hogy megerősítsék azokat az ismereteket és értékeket, amiket a gyerek otthonról hoz magával.

3. A rémisztgetés nem hatékony módszer

Egyes szülők rémisztgetéssel próbálják rávenni gyereküket a jobb viselkedésre. “Ha nem hagyod abba, odaadlak annak a bácsinak, hogy zárjon be!” Ez a taktika akár jól is működhet. Akkor a pszichológusok vajon miért nem támogatják?

A tudósok szerint félelemérzet esetén kicsi az agyi aktivitás, tehát a gyerek közben nem fog tudni gondolkodni azon, hogy miféle rosszat követett el. Félni fog a rendőrtől, a doktor bácsitól és mindenkitől, akivel a szülők riogatják őt. Ráadásul, az átlagosnál félősebb is lesz, mivel az agya megtanulja, hogy pillanatok alatt félelemmel reagáljon. Ezt a módszert tehát jobb elkerülni és más, hatékonyabb eszközöket keresni a fegyelmezéshez.

2. Kerülöd vele azokat a témákat, amik miatt akár hamarosan nagyszülővé is válhatsz…

Egyes szülők kerülik a szexszel kapcsolatos témákat a tinédzser korú gyerekükkel. Azzal érvelnek, hogy nincs ehhez készségük vagy nincs meg a megfelelő szókincsük ahhoz, hogy ebben a témában beszélgessenek vele. Bíznak benne, hogy a gyerek majd úgyis mindent megtud az iskolában vagy a barátaitól. Ha azt hisszük, hogy ez felelőtlen szülői viselkedés, a szakértők csak egyetérteni tudnak.

Egy kutatás szerint igen sokat számít, hogy a szülők beszéljenek ezekről a témákról is a gyerekükkel. A statisztikák szerint például azok a tinédzserek, akikkel a szülők beszélgettek a témáról, később szereznek szexuális tapasztalatot és nagyobb arányban alkalmaznak fogamzásgátló módszereket. Az ilyen beszélgetések alkalmával mindkét fél ideges lehet, de ez teljesen természetes.

1. Ha azt mondogatod neki: “Te vagy a legnagyobb kincs a világon!”, arrogánssá válhat

Szoktad mondani a gyerekednek, hogy mennyire különleges és hogy a világon minden csak őérte van? Azt hiszed, ezzel növeled az önértékelését és az önbizalmát? A szakértők szerint váratlan következményekkel találhatod szemben magad.

Fontos, hogy kifejezd iránta a szereteted és hogy támogasd az önbizalmát, de ha túlértékeled őt, nárcisztikussá válhat. Nagyon fontos, hogy megtaláld az egyensúlyt a kettő között.

BÓNUSZ: Ha a gyerek hazudik, azt is jelentheti, hogy a múltban túlreagáltad a hibáit

A gyerekek sokféle okból hazudhatnak. Lehet, hogy figyelmet akarnak, vagy egyszerűen csak arra kíváncsiak, hogyan fogsz reagálni a hazugságaikra. A pszichológusok szerint ez természetes szakasza a fejlődésüknek.

Ha viszont túlreagálod az általa elkövetett hibákat, az ahhoz vezethet, hogy a jövőben hazugságokkal próbálja elkerülni majd a következményeket. Változtass a hozzáállásodon és inkább abban erősítsd a gyereket, hogy mindig mondja el neked az igazat. A nyílt kommunikáció az alapja az egészséges szülő-gyerek kapcsolatnak.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

1 hozzászólás

  1. Megértem, hogy miért nem adta a nevét ehhez. Van önkritikája, tudja, hogy a gyereknevelés, nem a szakterülete.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét