Holland tudósok meglepő felfedezést tettek: a torokban és az orrban fedeztek fel új szerveket. Akkor bukkantak rájuk, mikor egy prosztatarákos betegeket vizsgáltak, és nyálmirigyeknek látszó struktúrákat találtak. A felfedezés új megvilágításba helyezheti mindazt, amit eddig tudtunk a testünkről, és új kezelésekhez vezethet.

“Az emberi testben a nagy nyálmirigyeknek 3 csoportja van, de nem itt – mondta Wouter Vogel, a sugárkezeléssel foglalkozó onkológus. – Ahogy eddig tudtuk, a nyál- vagy nyálkamirigyek az orrgaratban mikroszkopikusan kicsik, és akár 1000 is van belőlük egyenletesen eloszolva a nyálkahártyán. Képzelhetik, mennyire meglepődtünk, mikor megtaláltuk ezeket.”

A rejtélyes szervek hasonlítanak a nyálmirigyekre, melyek a nyelv alatt, a füleknél és az állkapocs mögött is megtalálhatók.

Egy 2020-ban publikált tanulmányban Vogel és kollégái azt javasolták, hogy a potenciális új szerveket “tuburialis mirigyeknek” nevezzék el, mivel az orrgaratban fedezték fel, a fülkürtszájadék környékén (torus tubarius).

Az új mirigyek azon a területen találhatók, ahol a krónikus fül és orrmelléküreg problémák alakulnak ki. “Ez egy jó emlékeztető arra, hogy még az olyan egyszerű dolgok is, mint az alapvető emberi anatómia, rengeteg rejtvényt tartogatnak számunkra, amit még fel kell tárni és meg kell fejteni” – mondta Dr. David Gudis, a Columbia University Irving Medical Center fül-orr-gégésze.

Az újonnan felfedezett szervek jelenthetik a kulcsot annak megértéséhez, hogy a sugárkezelésen átesett betegek miért tapasztalnak gyakran az arcon kialakuló problémákat, mint a szájszárazság és a nyelési nehézség. Dr. Vogel szerint ennek a szervnek a megsértése, még egy apró hiba is a kezelés során maradandó károsodást tud okozni. Mivel ezekről a mirigyekről korábban senki nem tudott, nem is figyeltek oda arra, hogy a sugárkezelés alatt ne károsítsák őket.

A véletlen felfedezés kapcsán a tudósok optimisták. Szerintük ezeknek a mirigyeknek a jobb megismerése jelentősen csökkentheti a komplikációkat a rákos betegeknél, akik sugárkezelésen esnek át. Most, hogy a kutatók már tisztában vannak ennek a szervnek a létezésével, a következő feladat azt kitalálni, hogyan óvják meg. Ha sikerrel járnak, az nagyban javíthat a sugárkezelésen átesett betegek életminőségén.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét