A 23 éves ételfutár és tartalomgyártó Ash Putnam nemrég a figyelem középpontjában találta magát. Putnam, akinek a nyakára egy koponya van tetoválva, az orrában pedig piercinget visel, megosztotta frusztrációját a munkaerő-felvételi eljárással és a testművészetével szembeni esetleges előítéletekkel kapcsolatban.
Álláskeresési tapasztalatok.
Putnam megpályázott egy állást egy ismert áruházláncnál, de válaszként csupán egy automatikus emailt kapott, amiben tudatták vele, hogy nem felel meg a pozícióra. Az emailben nem jelölték meg az elutasítás pontos okát. Gyanítva, hogy ebben szerepet játszhattak látható helyeken lévő tetoválásai és piercingjei, Putnam elhatározta, kérdőre vonja az áruházat.
Putnam az üzletvezetőt kérdezte arról, miért nem vették fel. Azt a választ kapta, hogy a kellő tapasztalat hiánya miatt utasították el. Putnam azonban nem elégedett meg ennyivel, rákérdezett arra, vajon a tetoválásai is szerepet játszottak-e ebben. Az üzletvezető ezt tagadta, de nem sikerült meggyőznie Putnamet.
A munkahelyi diszkrimináció problémája.
Putnam tapasztalata kérdéseket vet fel a testművészet munkahelyeken történő megítélésével kapcsolatban. Szerinte rengeteg intelligens és tehetséges embernek van tetoválása vagy piercingje, ami nem befolyásolja a munkájukat. “Utálom, hogy a tetoválások határozzák meg, hogy kaphatok-e munkát vagy sem – mondta. – Csak azért, mert van tetoválásom, még nem biztos, hogy nem leszek jó munkaerő.”
A tetoválások miatti munkahelyi diszkrimináció állandó probléma, ami az egyéni kifejezési mód és a szakmai normák közt fennálló feszültség fokozódását tükrözi. Annak ellenére, hogy a testművészet egyre inkább elfogadott, sok munkáltató gondolja úgy, hogy a látható helyen lévő tetoválás szakmaiatlan, és ez hatással van a döntésükre is, mikor munkavállalót keresnek. Emiatt a jelentkezőket már a külsejük miatt figyelmen kívül hagyják.
A munkakeresés nehéz a fiatalok számára.
Putnam hangot adott annak is, milyen nehézséggel néznek szembe a fiatalok, mikor előzetes tapasztalat nélkül pályáznak belépő szintű állásra. “Tehát, a fiatalok nem kaphatnak munkát, mert még nem dolgoztak? – tette fel a kérdést. – Szóval, nem fognak munkát adni egy 16 évesnek, mert nincs elég munkatapasztalata?”
A közösségi média reakciója.
Putnam TikTok-videója 9,7 milliós nézettséget ért el és heves vitákat váltott ki. A kommentelők között felbukkantak az áruházlánc korábbi alkalmazottai és a felvételt bonyolító hr-es dolgozói is, akik állították, hogy a látható helyeken lévő tetoválások és piercingek valóban befolyásolhatják a felvételt. Valaki azt írta: “Hr-es voltam a TJ Maxx-nél, és megmondom neked, hogy a piercing és a tetoválás az oka.”
Sok kommentelő azonban az áruházlánc pártjára állt, szerintük az embereknek tisztában kell lenniük a testmódosítások következményeivel. “Legtöbbször, ha bemutatsz a társadalomnak, a társadalom rögtön viszonozza” – írta egy kommentelő.
Putnam tapasztalatai rávilágítanak a szélesebb társadalmi vitára a testművészet munkahelyi környezetben való elfogadásával kapcsolatban. Míg néhányan azzal érvelnek, hogy az önkifejezés nem lehet akadálya a munkavállalásnak, mások szerint bizonyos normákhoz igazodni kell olyan helyeken, ahol ügyfelekkel kerülnek kapcsolatba a dolgozók.