A bizarr kérdés nemrég igencsak felkavarta az állóvizet a közösségi médiában. Ártatlan kíváncsiságnak indult, ám heves párbeszéd lett belőle, sokan azonnal tudni akarták a választ. A kérdés, ami az őrületbe kergeti a kíváncsi embereket, így hangzik: “Menstruálnak-e a kómában lévő nők?” Az orvosok végre magyarázatot adtak, egyikük olyan információt tárt fel, amin sokan ledöbbentek.

Az egyik felhasználó váratlanul heves reakciót váltott ki, mikor feltett egy egyszerű, de érdekes kérdést X-en.

Az X-en december 2-án feltett kérdés alaposan felbolygatta a közösségi médiát. Nagyon gyorsan terjedt, közel 24 milliós megtekintést ért el, és több mint 3000 komment érkezett hozzá.

Az egyik felhasználó azt írta, ez a “legjobb, mégis legbizarrabb kérdés”, amivel valaha találkozott. Néhány felhasználó annak ellenére is bátran és magabiztosan próbált választ adni, hogy nőgyógyászati téren semmilyen szaktudással nem rendelkezett.

A kérdés bejárta a közösségi médiát, szakértők magyarázták el, hogy mi is történik ilyenkor.

“A legtöbb esetben a menstruáció leáll kóma alatt, mert megváltoznak a normál testfunkciók” – állította határozottan az egyik kommentelő. De mikor Otis Zeon, Los Angeles-i orvos is közbeszólt, bebizonyosodott, hogy a hozzászóló téved.

“A menstruáció nem függ össze azzal, hogy valaki tudatánál van-e. Tehát továbbra is megtörténik.” Azt is hozzátette: “Arról sem szabad megfeledkezni, hogy mivel a menstruáció rendszeres, a teherbeesés sincs kizárva.”

Az orvos meglepődött, hogy ilyen sokakat foglalkoztat ez a kérdés. “Nem hittem volna, hogy ez lesz belőle. Úgy néz ki, híres lettem” – viccelődött. Válasza ugyanis 32.000 lájkot kapott és 2,3 milliós nézettséget ért el.

“De komolyra fordítva a szót, számomra az a sokkoló, hogy ez a válasz sokkolta az embereket” – mondta az orvos, miután megerősítette, hogy igen, a nők kóma alatt is menstruálnak. A szervezetben a kóma alatt is ugyanúgy zajlanak a biológiai folyamatok, ehhez nem kell, hogy valaki tudatánál legyen.

Az emberek elárasztották az orvost a témához kapcsolódó, egyéb kérdésekkel.

Az orvos temérdek mennyiségű kérdést kapott, miután megválaszolta az izgalmas felvetést.

Valaki ezt kérdezte tőle: “Mi értelme lenne leállítani? Felírhatnának valamit, hogy megállítsák, de nem teszik, mert mikor a beteg nincs tudatánál, vannak ennél sokkal fontosabb dolgok is, amikkel foglalkozni kell.”

Az orvos így válaszolt: “Igaz, de orvosként mi mindent megteszünk, hogy a beteg a lehető legjobban érezze magát, ebbe beletartozik a fésülés, borotválás, a higiénia megőrzése, fürdetés és a menstruációval kapcsolatos ellátás, ami kulcsfontosságú a kómában fekvő betegek esetében. Az egész emberrel kell foglalkozni.”

Egy másik felhasználó nem akart hinni az orvos állításának: “Tehát azt állítja, hogy a sima stressz képes leállítani, de a kóma nem?”

Az orvos ezt írta válaszul: “A kómának több változata van. Egyes változatok hatással vannak a hormonmirigyek működésére a koponyában, olyankor leáll.”

Egy másik orvos részletes magyarázattal szolgált arra, mi történik, mikor egy nő kómában van.

A kóma tartós eszméletlen állapot, amit általában agysérülés, stroke vagy egyéb súlyos állapot idéz elő. Bár a kómában fekvő betegek nem tudnak reagálni a környezetükre, a szervezet számos automatikus funkciója – például a légzés és az emésztés – gyakran orvosi segítséggel folytatódik.

“Kómában a hipotalamusz is érintett lehet, függően a sérüléstől vagy az állapottól – mondta Dr. Chetna Jain. – Mivel a hipotalamusznak kulcsszerepe van a menstruációs ciklus szabályozásában, az agy ezen részének károsodása megzavarhatja a menstruációt.”

A válasz arra, hogy a nők kóma alatt is menstruálnak-e, tehát nem fekete-fehér. Dr. Jain így magyarázta: “Ez több tényezőn múlik, például azon is, hogy az agynak a hormonháztartást szabályozó rendszere sérült-e, befolyásolhatja, hogy mi váltotta ki a kómát, és hatással lehet rá a páciens általános egészségi állapota.”

Egyes esetekben, ha az agynak a hormonháztartást szabályozó rendszere – főként a hipotalamusz és az agyalapi mirigy – továbbra is funkcionál, a nő a kóma alatt is menstruálni fog. “Ha a hormonok továbbra is működnek, a méhnyálkahártya továbbra is rendszeresen leválik és megtörténik a menstruálás. A nő ennek természetesen nincs tudatában, a kórházi személyzet biztosítja neki az ezzel kapcsolatos ellátást” – mondta Dr. Jain.

Ha a kómát súlyos agyi trauma okozza, vagy a beteg életben maradását gépekkel kell támogatni, a hormonháztartás működésében zavar léphet fel, ilyenkor abbamaradhat a menstruáció. “A hipotalamuszt vagy az agyalapi mirigyet ért trauma, súlyos fizikai stressz vagy a túlélési mechanizmusok bekapcsolódásának hatására a menstruáció elmaradhat, amenorrhea léphet fel, mikor a menstruáció többször kimarad vagy teljesen abbamarad” – magyarázta Dr. Jain.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét