Az izomsorvadást általában génmutáció okozza. Progresszív betegség, mely károsítja az izomzatot, és az izomsejtek számának csökkenéséhez vezet. Több mint 150 különböző típusú degeneratív izombetegség tartozik ide, melyeknek mind más a lefolyásuk, de szinte mindegyik enyhe tünetekkel kezdődik, ha pedig ezeket figyelmen kívül hagyják, a betegség idővel progresszívvá válik.
Most az izomsorvadás leggyakoribb tüneteit ismerheted meg, amiket mindig komolyan kell venned.

8. Fájdalom és merevség az izmokban

Az izomsejtek számának csökkenése általában gyengeséget okoz az izmokban. Ha nehezedre esik felkelni egy székből, megfésülni a hajad, felemelni valamit, vagy gyakran leejtesz dolgokat, valószínűleg izomsorvadásban szenvedsz.

Izomösszehúzódásokat is tapasztalhatsz, csökken a rugalmasságod, és a gyakori izomfájdalom is jelzi, hogy valami nincs rendben az izomzatoddal. Az olyan tünetek mint az elhúzódó görcsök, a láb- és karizmok feszülése, merevsége szintén jelezhetik a myotonia nevű, orvosi kezelést igénylő betegséget.

7. Megnagyobbodott vádli

A Duchenne-féle izomdisztrófia egyik tünete lehet. Ez a betegség általában az élet korai szakaszában tűnik fel, elsősorban fiúknál, és nagyon gyorsan súlyosbodik.

Ez a betegség elsősorban a vádlit érinti, mivel ezt az izmot sokat használjuk a test stabilizálásához. Ilyenkor az izmokat zsír- és hegszövet váltja fel.

6. Hajlott gerinc

Ha az izmok nem elég erősek ahhoz, hogy egyenesen tartsák a gerincet, ez rossz testtartást eredményez, ez pedig idővel gerincferdüléshez vezet. Ilyenkor a gerinc balra vagy jobbra hajlik, a belső szerveknek pedig ehhez mérten megváltozik az elhelyezkedésük.

A gerincferdülés gyakori a tinédzsereknél, és sokkal többször fordul elő nőknél, mint férfiaknál. Olyan negatív hatásai lehetnek az egészségre, mint a fejfájás vagy az állandó lábfájás.

5. Légzési nehézségek

A gerincferdülés súlyos változata, és az előrehaladott izomsorvadás a mellkas izmaira is hatással van, ezzel befolyásolja a légzés folyamatát. Lehet, hogy nincs légszomjad, de tapasztalhatsz olyan problémákat, melyek rossz légzési funkciókat jelezhetnek, mint a fejfájás, a koncentrálási nehézségek vagy a rémálmok.

A gyenge mellizmok miatt még a köhögés is nehezedre esik, ez pedig nagyban növeli a súlyos légúti fertőzések kockázatát. Ha ez nincs megfelelően kezelve, egy könnyű meghűlés is könnyen csaphat át tüdőgyulladásba.

4. Beszéd, rágási és nyelési nehézség

Az evéssel kapcsolatos problémák, mint a rágás vagy nyelés képességének gyengülése, a köhögés, fulladozás vagy az evés utáni elfojtott hangok az első jelei lehetnek a Kennedy-szindrómának. Ez a betegség bármely életkorban kialakulhat, de elsősorban a középkorú felnőtteket érinti.

Az evéssel kapcsolatos nehézségek mellett a beszédedben is felfedezhetsz változásokat, pl. orrhangod lesz, de akár az arc, az állkapocs és a nyelv izmainak sorvadása is bekövetkezhet. Ezek a panaszok azonnali orvosi beavatkozást igényelnek.

3. Szívproblémák

Az izomsorvadás több fajtájára is jellemző a szívfunkciók jelentős változása. Ezeket a változásokat kardiomiopátiának nevezik. Korai stádiumában lehet, hogy semmilyen tünet nem jelentkezik, de előfordulhat légszomj, fáradtság, lábdagadás.

Ennél a betegségnél a szívizom nem tudja tökéletesen ellátni a feladatát. Ezért kialakulhat szabálytalan szívritmus, felléphet ájulás és szédülés is.

2. Szürke hályog

A miotóniás disztrófiában szenvedőknél gyakran fordulnak elő szembetegségek, pl. a szemizmok gyengülése, könnyezés, alacsony szemnyomás vagy szürke hályog.

A szürkehályog a miotóniás disztrófia leggyakoribb tünete. A szemlencse homályossá válik, a látás elmosódott lesz, a színek elhalványulnak, romlik az éjszakai látás.

1. Kopaszság és terméketlenség a férfiaknál

A miotóniás disztrófiában szenvedő férfiak egy részénél hormonális változások mennek végbe. A hormonháztartás egyensúlyának felborulása a fejbőr elülső részén kopaszodást eredményez már a 20-30-as években.

Az endokrin rendellenesség okozhat impotenciát és a herék zsugorodását. Ez pedig rendszerint terméketlenséghez vagy nemzőképtelenséghez vezet.

Hogyan kezelhető az izomsorvadás?

Erre az izombetegségre gyógymód egyelőre nincs, de néhány dolgot megtehetsz, hogy izmaidat erősen és egészségesen tartsd.

  • Eddz rendszeresen. Mivel az izmok fokozatosan gyengülnek, a legjobb módja annak, hogy ezt a folyamatot lelassítsd, ha napi rendszerességgel edzel. Az alacsony intenzitású mozgás rendszeres végzésével és nyújtással természetes módon tarthatod karban a testedet és az izmaidat.
  • Egyél több E- és D-vitamin tartalmú élelmiszert. Izomgyengeség esetén fogyassz több lazacot, szardíniát, garnélarákot, sajtot, tojást, mandulát, avokádót, brokkolit és olívaolajat.
  • Használj kurkumát a főzéshez. Ez az ősi indiai fűszer rendelkezik egy hatékony összetevővel, a kurkuminnal, amivel megelőzhetjük és kezelhetjük az izomvesztést.
  • Más italok helyett igyál inkább zöld teát. Egyes tanulmányok szerint napi 7 bögre zöld tea lelassíthatja az izomszövet pusztulását azáltal, hogy harcol az izmokban az oxidatív stressz ellen.
  • Adj szódabikarbónát a fürdővízhez. Lúgos természete miatt ez az anyag védelmet nyújthat az izmoknak, valamint csökkentheti a fájdalmat és a gyulladást.

Ha a fent említett tünetek bármelyikét magadon tapasztalod, az első lépés legyen, hogy orvoshoz fordulsz!

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

1 hozzászólás

  1. Sajnos erre a mindennapi életben nem hívják fel a figyelmet. Ahogy utána olvastam, már 40 éves kor felett szükséges lenne pótlólagos fehérje bevitelre.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét