Brendan Frasert jól ismerjük sokoldalúságáról, vonzó megjelenéséről és megkapó személyiségéről, amivel belopta magát az emberek szívébe. Fantasztikus alakításokat nyújtott többek közt olyan filmekben, mint A múmia vagy Az őserdő hőse. Bár pályafutása egy pontján visszavonult, most diadalmasan tért vissza rajongói legnagyobb örömére.

Háttere és családi története.

Brendan kanadai szülők, Carol Mary és Peter Fraser gyermekeként jött a világra Indiana államban. Négy testvér közül ő volt a legfiatalabb. Édesapja külügyi tisztviselőként dolgozott a kanadai turisztikai hivatalnál, édesanyja pedig értékesítési tanácsadó volt. Fraser vegyes etnikai háttérrel rendelkezik, felmenői között vannak írek, skótok, csehek, németek és francia kanadaiak is. Megtartotta amerikai és kanadai állampolgárságát is.

Filmjei.

Fraser gyermekkorát a folyamatos költözések jellemezték. Egy londoni családi vakáció alkalmával járt először igazi színházban, ez az élménye keltette benne életre a színjátszás iránti szenvedélyt. Miután befejezte tanulmányait a Seattle-i Cronish Művészeti Főiskolán az 1990-es években, Fraser Hollywood felé vette az irányt. 1991-ben debütált a Kié a csúnyább? című filmben, melyben egy Vietnámba tartó tengerész szerepét alakította.

1992-ben kapta meg első főszerepét a Kőbunkó című vígjátékban, ahol egy őskori barlanglakót alakított, aki kiolvadt egy jégtömbből. Ugyanabban az évben játszott a Vágyak csapdájában című filmben Matt Damon és Chris O’Donnell oldalán. Kevésbé ismert filmekben is szerepelt, mint Az emberkereskedő, a Tanul tinó!, a Pancserock, a Darkly Noon passiója vagy a The Twilight of the Golds.

Az őserdő hősében minden mutatványt maga hajtott végre.

Fraser áttörését Az őserdő hőse című kasszasiker hozta meg 1997-ben, melyben Tarzan karakterét alakította. Hogy a fizikailag nagy igénybevételt jelentő szerepre felkészüljön, és az indákon való lengés se okozzon neki gondot, a sztár intenzív edzéseket és szigorú diétákat folytatott. Akkoriban úgy beszélt magáról, mint “két lábon járó steakről”, hiszen magas fehérjetartalmú, alacsony szénhidráttartalmú étrendet követett, és naponta egy órán át súlyt emelt.

A megterhelő fizikai igénybevétel mellett saját maga hajtotta végre az összes mutatványt a filmben. Az egyik különösen nagy kihívást jelentő jelenet az volt, amiben egy daruval felemelték közel 20 m magasba, majd onnan 50 km/h-s sebességgel közel 1000 m-en át lendült a levegőben. Szerencsétlen módon meg is sérült az egyik ilyen jelenet forgatása közben.

Lenyűgöző alakításai hozzájárultak ahhoz, hogy hollywoodi sztár legyen.

1998-ban Brendan Fraser az Érzelmek tengerében című filmben játszott Ian McKellennel, alakítása pedig nagy sikert aratott a kritikusok körében is. A filmet csupán 24 nap alatt forgatták le. Fraser elmesélte, hogy McKellen gyermekkori példaképe volt, és hogy fiatal korában Acting Shakespeare videókat nézett tőle, ezért is volt számára megtiszteltetés a közös munka.

Legnagyobb sikerét Fraser 1999-ben érte el A múmia című kalandfilmmel, melyben a főszereplőt, Rick O’Connellt alakította. A múmia visszatér című filmben, 2001-ben szintén ő játszotta ezt a szerepet.

Színészileg tovább fejlődött, és végül szerepet kapott egy Oscar-díjas filmben.

A múmia visszatér előtt Fraser számos más filmben is feltűnt, mint a Derék Dudley vagy a Csapás a múltból, melyekben bemutatta lenyűgöző komikusi vénáját és tánctudását is. Kivételes teljesítményt nyújtott más filmekben is, mint Michael Caine mellett A csendes amerikaiban vagy a Bolondos dallamok: Újra bevetésen című, vegyes animációval készült filmben.

Fraser karrierje tovább szárnyalt, szerepet kapott a kritikusok által elismert Ütközések című filmben, ami 3 Oscar-díjat is nyert a legjobb film, a legjobb eredeti forgatókönyv és a legjobb vágás kategóriákban.

Több TV-showban is szerepelt, valamint a Tintaszív című könyvsorozat adaptációjában is.

Fraser vendégszereplőként látható volt számos híres tévésorozatban, mint a Texas királyai, a Dokik és A Simpson család. Később játszott az Utazás a Föld középpontja felé 3D-s kalandfilmben, valamint a Tintaszív című fantasy-ben, ami apa és lánya párosáról szól Cornelia Funke könyvsorozata alapján. A filmben Fraser azzal a varázslatos képességgel rendelkezik, hogy felolvasva egy könyvet életre kelti annak szereplőit. Alakítása egyszerre lebilincselő és közeli, mélységet ad a történetnek, igazán elbűvölő élménnyé teszi a filmet.

Táguló karrier: Hollywoodtól Bollywoodig és a televízióig.

A sztár szerepelt a Line of Descent című bollywoodi thrillerben 2019-ben, és számos sorozatban is játszott, például A viszonyban John Gunthert alakította, a Bizalom című sorozatban pedig Getty karakterét játszotta. Fraser egyik legutóbbi szerepe a Doom Patrol című sorozatban volt, ahol Cliffet, a Robotembert alakította.

Drámai átváltozása A bálna című filmben hatalmas érdeklődést keltett.

Nemrégiben A bálna című filmben egy 270 kg-os férfit alakított, aki azért küzd, hogy helyrehozza a kapcsolatát lányával. Ez a szerep hozta meg élete első Oscar-díját. A filmben Fraser protézist visel, hogy karaktere még valósághűbbnek tűnjön.

Magánélete tele volt hullámvölgyekkel.

A színész Winona Ryder házában, egy buli alkalmával találkozott a színésznő Afton Smithszel 1993-ban. 5 év múlva házasodtak össze, három fiuk született: Griffin Arthur Fraser, Holden Fletcher Fraser és Leland Francis Fraser. 2007-ben elváltak, de ma is baráti viszonyt ápolnak egymással.

Közel egy évtized óta az első főszerepével tért vissza a mozivászonra, megannyi személyes nehézség után.

Brendan Frasernek számos nehézséggel kellett szembenéznie karrierjében és magánéletében is. Sérüléseket szenvedett jelenetek forgatása közben, átment egy nehéz váláson, 2003-ban pedig konfliktusba keveredett egy befolyásos személlyel is, ami miatt visszavonult a hollywoodi reflektorfényből és karrierje hanyatlásnak indult. A bálna című filmben játszott főszerepével azonban visszatért a mozivászonra, hogy ismét megmutathassa tehetségét és karizmáját.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét