2018 tavasza óta egyre több svéd van ellátva chippel. Műtét útján ültetik be a mutató- és a hüvelykujjuk közé azt a chipet, amivel helyettesíthetik az összes bankkártyát, kulcsot és más olyan dolgot, ami mindig jó, ha kéznél van, de gyakran elfelejtünk magunkkal vinni. Míg tavaly csak kb 100 emberben volt ilyen chip, addig mára több mint 4000 svéd rendelkezik vele, és ez a szám folyamatosan nő. Most megtudhatod, pontosan miről van szó.

A chip lényege:

  • Helyettesíti az elektronikus pénztárcát, a bankkártyákat, a belépőkártyákat stb. Úgy használhatod, hogy egyszerűen odaérinted a terminálhoz a kezedet.
  • Mérete akkora, mint egy rizsszemé.
  • Az egész eljárás összesen 180 dollárba kerül. Egyes cégek a beültetést felajánlják a dolgozóiknak.
  • Nincs benne GPS, így a tulajdonosát nem lehet nyomon követni.
  • A chip a tulajdonosától csupán néhány centiméteres távolságon belül működik. Ezért nem könnyű a rajta tárolt információkat ellopni.
  • A chip passzív, azaz kizárólag az információk tárolására szolgál, de más eszközökön tárolt információkhoz nem tud hozzáférni.

Ezen a videón láthatod, hogyan működik a chip. A tudósok szerint ez az eszköz egy új ajtót nyit meg a svédek előtt a digitális korszakba. Emellett pedig rendkívül kényelmes.

Így néz ki (igazából nem is lehet látni)

Ha megnyomod, ezt látod

Röntgenfelvételen

A chipezés folyamata (vér nélkül)

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Bendissimo Workman (@datmimeguy) által megosztott bejegyzés,


Ezt az új találmányt azonban sokan kritizálják. A kételkedők szerint a legnagyobb probléma vele, hogy senki sem tudja garantálni, hogy a chipen tárolt információk valóban bizalmasak, azaz senki sehogyan sem fér majd hozzájuk. Mások meg vannak győződve róla, hogy a chipben igenis van GPS-nyomkövető. Elképzelhető, hogy a nagyvállalatok a munkatársaik tartózkodási helyének meghatározásához szeretnék majd használni. Máskülönben (és ez egy összeesküvés elmélet) egyes vállalatok miért ajánlanák fel dolgozóiknak az ingyenes beültetését?

Annyi biztos, hogy ez a kis eszköz valóban megkönnyíti az életet. Nélküle a hatalmas telefonjainkat kell előszednünk a zsebünkből, megkeresni rajta a megfelelő alkalmazást, vagy a pénztárcánkat kell előtúrnunk a táskánk mélyéről, és a kulcscsomóinkat kell mindenhova magunkkal cipelnünk. A chippel azonban ajtót nyithatunk, vásárolhatunk, fizethetünk egyetlen egyszerű mozdulattal.

Lehet, hogy ha valaki 5 év múlva olvassa ezt a cikket, már csak nevetni fog a chippel kapcsolatos jelenlegi kétségeken, de etikai szempontból sok ember egyelőre nem ért egyet a beültetésével.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

5 hozzászólás

  1. A chipnek az elso verzioja az hogy ez csak vizetere valo … azonban mar kinaba a kovetkezo 5G thechnologiajat lkalmazzak mar amennyiben a diaklanyok ruhajaban is van egy hasonlo chip amely informalja a fonokoket minden lepeserol es rerogzitett beszedjerol

    • Nem tudom, hogy honnan vette az információit, de nagy butaságot írt. A chipek első generációját egy svéd mérnök fejlesztette ki, és csupáncsak azért, hogy a mérnök kollégáit megtréfálja. És semmi másra nem volt jó, mint hogy kinyisson vele egyetlen egy ajtót. Ami meg a kínaiakat érinti, egy 5G technológiát alkalmazó bármilyen kütyünek is, áramforrásra van szüksége. Ezek a chipek passzív chipek. Sem áramforrásuk, sem utólagosan írható memóriájuk sincs. Így 5G-s tecnológiai dolgokra nem használható. És ugye mivel nincs benne áramforrás, se beszélgetések felvételére, se GPS módban nem lehet felhasználni. Érdemes lenne előbb utána olvasni, aztán véleményezni valamit.

  2. Ha valaki használta már a telefonján a GPS-t akkor az tudja hogy nagyon gyorsan meríti a telefont. Szóval egy áramforrás nélküli eszközzel nem nagyon fogsz tudni nyomonkövetni valakit. A másik amit a cikkben írnak hogy nem lehet biztosítani hogy senki sem fér hozzájuk ez igaz. Bárki hozzáférhet. Kb úgy mint a bankkártyán lévő információkhoz… Egy terminállal… 2cm-ről. És ha amiatt aggódsz hogy a GPS-szel nyomonkövetnek akkor dobd ki a telefonod mert azzal igen is nyomon tudnak követni. A régivel is háromszögeléses technológiával.
    És még a cikk íróinak: a passzív nem egyenlő azzal hogy nem fér hozzá másik eszközön tárolt információkhoz hanem azt hogy nem kell neki energiaforrás ahhoz hogy az információt megtartsa. Csak akkor vesz fel energiát ha az adatokat küldi ki. És akkor is az olvasóból.

  3. Akkor megpróbálom picit tisztázni a téveszméket és mindenki vonja le a következtetést maga.
    1. A chip az úgynevezett RF (közelítéses leolvasás) technikát használja.
    Ugyanezen az elven működnek a közelítő-kártyás beléptetők, vagy a paypass-os bankkártyák.
    A működéséhez szükséges áramot onnan nyeri, hogy tartalmaz egy tekercset, és vezeték nélkül felveszi a környezetében lévő leolvasóból.
    2. Ahhoz hogy követni tudjunk valakit, nem kell GPS, sőt a GPS-el igazából nem is érdemes bajlódni. Ahogy az RF kártyákat úgy természetesen ezeket is lehet nyomkövetésre használni, ha megfelelő mennyiségű leolvasót helyezünk el a térben és azok érzékenységét feltoljuk, gyakorlatilag bárki beháromszögelhető. Közelítőkártyára konkrétan készítettem már ilyen programot, a kollégák üzemen belüli követésére, ezelőtt 12 évvel, szóval a technika minden csak nem új.
    3. Nem értem miért aggódik mindenki azon hogy követik, ez a legkisebb probléma, amivel igazi visszaélést lehet elkövetni. Ráadásul mindenki van olyan óvatlan, hogy magától feltölti az összes közösségi oldalra hogy épp mit eszik, hol, kivel, stb. Ezek után miért fektetne bárki egy vasat is abba, hogy lehallgasson vagy kövessen valakit?
    4. Sokkal nagyobb gond, hogy az ilyen eszközök mennyire hamisíthatóak és másolhatóak. Sokszor túlságosan rábízzuk magunkat ezekre a technikákra és nem törődünk azzal, hogy a világban nem csak becsületes dolgozó emberekkel osztozunk a földön. Mire megjelenik egy ilyen technika már sokkal előtte ki kell dolgozni annak biztonsági elemeit, hogy ne utólag kelljen aggódni.
    Ahogy a paypassos bankkártyák esetén megtörtént ugyanúgy ezekkel is visszaélhet valaki és egy módosított kézi paypass fizető egységgel végigsétál egy forgalmas területen és mindenkitől levesz egy kisebb összeget, ami még nem jóváhagyás köteles.
    5. A bőr alá ültethető azonosítók kora egész biztosan eljön, ezt nem tudjuk megakadályozni. Ettől még nem kell neki örülni, nem lesz sokkal könnyebb senki élete. Biztosan lesznek visszaélések, és biztosan lesznek túlkapások is, mint ahogy minden egyéb fejlett technika (autó,,tv,rádió,mobil,pc,…) esetén volt. Ahelyett hogy ludditaként a homokba dugjuk a fejünket, kezdjünk el olyan megoldáson dolgozni, ami kevésbé rémisztő. Részemről az optikai közelítő eljárást egy jóváhagyó kóddal tartanám sokkal biztonságosabb megoldásnak.
    Személyes véleményem:
    Sajnálatos módon valószínűleg erről is a tudatlan vezetők és az azokat megkenő lobbisták fognak dönteni, mintsem a szakmában jártas emberek.
    A jövőnket nem a gépek teszik tönkre, hanem mi magunk ahogy visszaélünk velük.
    Be kellene végre látni, hogy nem külső forrásból kell keresni a gonoszt, mi magunk vagyunk önmagunk legnagyobb ellenségei, amíg mi nem változunk kicsiben, addig a világ sem változik nagyban.

  4. Tisztelt adonaiou! Az Ön bejegyzése = véleménye a legmeggyőzöbb és legreálisabb. Vaĺóban “rémisztő” ez az új eljárás, de a tényleg ijesztő, hogy mindent, amit egy zseni kitalált/megalkotott az emberiség hasznára, azt a gonosz, az önmaguk piszkos érdekeikre “meghekkeltêk”. A legegyszerűbb példa: a késsel egyesek /a jók
    kenyeret vágnak, mások/a gonoszok kezet, nyakat. .

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét