Csodálkozol, hogy miért ébredsz fel sajgó állkapoccsal vagy fejfájással? Nagy az esélye, hogy ezek az éjszakai fogcsikorgatásod következményei. A bruxizmus néven ismert jelenséget egy másik kellemetlen szindrómával, az alvási apnoéval hozzák összefüggésbe, mikor éjjel a torokban lévő izmok ellazulnak és elzárják a légutakat, zavart okozva a légzésben.
Most megtudhatod, hogyan vethetsz véget az éjszakai fogcsikorgatásnak, hogy a fogaid egészségesebbek, az alvásod pedig pihentetőbb legyen!

Bruxizmus

A bruxizmus fogaink parafunkcionális aktivitása, mikor olyan mozgást végeznek, amit nem kellene nekik. Ez sok embert érint, a teljes népesség kb. 8-31%-át.

A bruxizmusnak két típusa ismert. Az éjszakai az ún. nokturnális bruxizmus, míg az ébrenléti a nap folyamán jelentkezik. Sok oka lehet annak, hogy valakinél miért alakul ki a fogcsikorgatás. Szerepet játszhatnak benne pszichológiai és genetikai tényezők, a felső fogak előre ugrása az alsó fogakhoz képest, de akár egyes gyógyszerek is kiválthatják. A káros következményeiből pedig rengeteg van. A fogak érzékenyebbé válhatnak, elkezdenek kopni, az állkapocs izomzatában fájdalom jelentkezik és fejfájás is kialakulhat. Éppen ezért ajánlott ezt az állapotot mielőbb kezelni.

1. Kerüld a koffeint és az alkoholt

Az első lépés, hogy gondold újra az étrendedet. Amit eszünk, az testünkkel kapcsolatban mindenre kihat, és ez alól a fogak sem képeznek kivételt.

A koffein egy serkentő anyag, amihez szükség esetén nyúlhatunk. De próbáljuk meg visszafogni a kávé, a kóla és az energiaitalok fogyasztását, mivel ezekben igen sok a koffein. Ha gyakran iszod őket, túl izgatott és aktív leszel napközben, amikor pedig lefekszel, nehezebben fogsz tudni pihenni.

Ugyanez érvényes az alkoholra is, de erre a test másként reagál. Az alkoholtól gyorsan elalszol, de az alvásod nyugtalanabb és felszínesebb lesz. Ennek következtében pedig a fogcsikorgatás csak még súlyosabbá válik.

2. Próbáld meg csökkenteni a stresszt

A stressz gyakori kiváltó oka a fogcsikorgatásnak. A stressztől nappal ideges vagy, éjjel pedig nem tudsz pihenni. Először arra kell rájönnöd, mi okozza a stresszt az életedben, majd ki kell dolgoznod egy hatékony tervet, hogy hogyan iktasd ki. A testmozgás és a meditáció sokat segíthet, de igénybe vehetsz akár tanácsadást is.

Próbálj meg mindennap ugyanabban az időben lefeküdni és ugyanakkor felébredni. Ne feledkezz meg az egészséges étrendről. A gyorsételek, a túl sok édesség és az üdítők fogszuvasodást okoznak. Nyers gyümölcsök, zöldségek, diófélék, bogyós gyümölcsök szerepeljenek minél többet az étrendedben, mert ezek jót tesznek a fogaidnak és az egészségednek is.

3. Ne rágcsálj olyasmit, ami nem étel

Ezt a rossz szokást sokunk a gyerekkorából hozza, és felnőttként sem tud megszabadulni tőle. Rágjuk a ceruzát, a tollat, mindenfélét, ami nem a szánkba való. Ezzel azonban csak baktériumokat juttatunk a szájüregbe, ezenkívül azonban ez a rossz szokás szorosan kapcsolódik a fogcsikorgatáshoz is. A kontrollálatlan rágás a stressz eredménye.

Ha magadtól nem vagy képes leszokni erről, próbáld meg becsapni az agyadat. Az eddig rágcsált eszközöket váltsd fel rágóval vagy valamilyen egészséges falatkával.

4. Fogyassz több kalciumot és magnéziumot

Tudjuk, hogy az édesség egyébként sem tesz jót, és a zöldségekre nagy szükségünk van, de a fogak csikorgatása azt is jelzi, hogy bizonyos tápanyagokból a szervezet hiányt szenved.

Ha valóban ez az ok áll a háttérben, kezdd el növelni a kalcium és magnézium szintet. Ezek a tápanyagok fontosak az izmok és az idegrendszer szempontjából is. Ha éjszakánként a lábszárad is görcsölni szokott, ezek a tápanyagok segíteni fognak.

5. Figyelj a szád összeszorítására

Figyeld meg, az állad és a fogaid hogyan viselkednek napközben. Észre fogod venni, hogy önálló életet élnek.

A száj önkéntelen összeszorítása akkor történik, amikor erősen gondolkodunk vagy nagyon elmélyültünk valamiben. Lehet, hogy te ezt észre sem veszed, de az állkapocs nagyon érzékeny, a fogaid pedig ilyenkor csikorognak. Lazítsd el az állkapcsodat, és mozgasd jobbra-balra, hogy edzésben tartsd.

6. Relaxálj elalvás előtt

Ha éjszakai bruxizmustól szenvedsz, a legelső feladatod, hogy ellazulj elalvás előtt. Minél nyugodtabb állapotot tudsz elérni, annál nagyobb az esélyed a fogcsikorgatás nélküli alvásra.

Mindenkinél más módszer működik. Kipróbálhatod a nyak, a vállak, az arc masszírozását, ettől a tested és az elméd is nyugodttá válik.

7. Szerezz be egy fogvédőt

Ha úgy érzed, nem boldogulsz a fogcsikorgatással, keress fel egy orvost. Ha rendszeresen látogatod a fogorvost, ő bizonyára észre fogja venni a fogaidnál bekövetkezett változásokat, és megoldást is fog javasolni rá. Feltehetően ad egy fogvédőt, amit éjszaka kell viselned, hogy megelőzd a csikorgatást és az általa okozott fogkárosodást.

Két választási lehetőséged is van: Előre elkészített fogvédőt veszel a gyógyszertárban, vagy a saját fogaidra készíttetsz egyet. A második verzió sokkal jobb, mivel mindenkinek mások a fogai, az állkapcsa, a szájformája. Egy egyénre szabott, szilikonból készült fogvédő tökéletesen fog passzolni rád, és megkönnyíti az alvást. Bár többe fog kerülni, de 1-1,5 évig használhatod.

Ellentétben pl. a hajszálakkal, a fogaink sajnos nem nőnek vissza, miután kiesnek. Ezért kell a szájhigiéniát nagyon komolyan venni, és odafigyelni a fogak számára káros következményekkel járó fogcsikorgatásra is.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét