Ha a közösségi oldalakon a “#faceofdepression” hashtagre rákeresel, több száz boldog és mosolygós ember képét fogod látni, akik valójában depressziósak. Néha ezeket a fotókat maguk az érintettek posztolják, de sokszor a barátaik vagy a családtagjaik osztják meg őket, akik segíteni akarnak és fel akarják hívni a figyelmet erre a valós problémára. Sajnos, sokszor már túl késő, és a képeken szereplő emberek már nincsenek az élők sorában.
Most megtudhatod, mi is az a mosolygó depresszió és hogyan ismerheted fel, ha egy hozzád közel állót is érint. A legfontosabb pedig, hogy azt is elmondjuk, hogyan segíthetsz neki.

Mi a mosolygó depresszió és miért annyira veszélyes

“Ez a fotó pár nappal azelőtt készült, hogy a férjem véget vetett az életének. Az öngyilkos gondolatok már ott voltak, csak nem tudtunk róla.”

A mosolygó depresszió azt jelenti, hogy az illető próbál boldognak és vidámnak látszani, amikor másokkal van, közben belül szenved. Az ilyen embereken nem látszik a szenvedés, ezért a családjuk és a barátaik mit sem sejtenek arról, hogy valami baj van. Sokszor még az, aki ebben szenved, sincs tudatában a problémának, ezért nem is keres segítséget. A mosolygó depresszióban szenvedők gyakran aktív társasági életet élnek, sikeresnek és viszonylag boldognak tűnnek, sosem mondanánk meg róluk, hogy a mosolygós arcuk mögött mi a valóság.

A legrosszabb pedig, hogy a mosolygó depresszió és az öngyilkos gondolatok között szoros összefüggés van. Ezek az emberek energikusnak és lelkesnek tűnnek kívülről, de zárt ajtók mögött értéktelennek és reményvesztettnek érzik magukat. Miután a Linkin Park énekese, Chester Bennington megölte magát, felesége, Talinda megosztott egy fotót róla, ami néhány nappal az öngyilkossága előtt készült. Chester a fotón a családja körében mosolyog, miközben senki sem tudta, hogy milyen gondolatok cikáznak a fejében abban a pillanatban.

“Az utolsó fotó anyával. Egy hónappal később öngyilkos lett, éppen a 21. szülinapom előtt.”

Bár a mosolygó depresszió a boldogság álarca mögött rejtőzik, vannak rá módszerek, hogy felismerjük. A leggyakoribb tünetei a következők:

  • Csökkent érdeklődés a hobbik és az olyan tevékenységek iránt, amiket korábban az illető kedvelt.
  • Súly- és étvágyváltozás.
  • Fáradtság és a koncentráció csökkenése.
  • Álmatlanság.
  • Negatív helyzeteken való rágódás.
  • Erőltetett és természetellenes boldogság.

Így segíthetsz azon, aki mosolygó depresszióban szenved

“A legjobb barátom egy héttel azelőtt, hogy öngyilkosságot követett el. Figyeljetek a barátaitokra!”

  • Segíts neki szembenézni a problémájával. Sokan nem hajlandóak elismerni, hogy depressziósak, mert félnek attól, hogy gyengének tűnnek. Tudasd vele, hogy szereted és támogatod, bármi is történjen.
  • Légy jó hallgatóság. Ez azt jelenti, hogy aktívan hallgasd a mondanivalóját és tudasd, hogy érted is, amit az illető mond. Ne mondj semmi olyasmit, hogy “Nyugi, majd minden rendben lesz!” Próbálj együtt gondolkodni vele, hogy mi legyen a következő lépés, ami kiutat jelenthet, és ajánld fel a segítségedet, ha szüksége volna rád valamiben.
  • Segíts, hogy nagyobb legyen az önbizalma. Egyes szakértők szerint az önbizalom az érzelmi immunrendszerünk. Ha elkezd gyengülni, kedvetlenek és depressziósak leszünk. Próbálj segíteni abban, hogy találjon valamilyen értelmes elfoglaltságot, amiben újra sikeresnek és produktívnak érezheti magát.

Az egyik utolsó fotó Robin Williams-ről, ami 2014-ben elkövetett öngyilkossága előtt készült.

  • Figyelj jobban azokra az emberekre, akiket szeretsz. Egy-két üzenet hetente, amit egymásnak küldetek, talán elegendőnek tűnik ebben a felgyorsult világban, de nem az. Hívd fel a barátaidat vagy a családtagjaidat, amikor csak eszedbe jutnak, és ne elégedj meg egy gyors “Velem minden rendben.” válasszal. Győződj meg róla, hogy a háttérben nem áll depresszió.
  • Segíts neki “normálisan” viselkedni. A mosolygó depresszióban szenvedőt segítsd abban, hogy olyan dolgokat csináljon, amiket más, “normális” emberek. Ajánld fel, hogy csináljatok valamit együtt. Ez lehet egy mozi, vásárlás vagy futás reggelente. A fizikai tevékenység az érzelmekre is hatással van. Ha az illető olyan dolgokat csinál, mint amiket a boldog emberek, jobban is fogja érezni magát.

“Az utolsó fotó a testvéremről és rólam 1 hónappal azelőtt, hogy öngyilkos lett.”

  • Javasolj neki egészségesebb étrendet és hogy kezdjen el mozogni. A depressziósok számára nehézséget jelent lejárni az edzőterembe, de talán az otthoni torna tetszeni fog neki. A szakértők szerint egyes típusú depressziókat kiválthat bizonyos tápanyagok hiánya is (pl. szerotonin és D-vitamin), ezt pedig könnyedén lehet orvosolni kiegyensúlyozott táplálkozással.
  • Javasold neki a terápiát és az orvosi segítséget. A depresszió ördögi körét egyedül megtörni elképesztően nehéz tud lenni. Egy terapeuta azonban segíthet a depresszió gyorsabb és hatékonyabb legyőzésében. Tudasd vele, hogy nincs abban semmi szégyellnivaló, ha segítséget keres, hiszen ettől nem lesz gyengébb.
A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

2 hozzászólás

  1. Én jelenleg még nem érzem magam depresziósnak , csak a kialakult akut helyzetből nem tudok menekülni . Úgy érzem rajtam kívül álló ok miatt , és nem tudom a megoldást ,próbálkozásaim nem jártak sikerrel eddig.

    • Kedves Mária!
      Azt hiszem, sokunknak ismerős a helyzet. Időnként elakadunk, s nehéz megtalálni a következő lépést. Amennyiben úgy érzi, hogy egyedül nem boldogul a ‘továbblépéssel’, esetleg érdemes szakember segítségét igénybe venni (ez az akut helyzettől függően lehet akár coach, pszichológus, vagy más is, a lényeg, hogy tudjon mutatni/rávezetni egy eddig még nem próbált útra)
      Kitartást és sok sikert kívánok!

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét