Rizs, liszt, cukor, tészták, fűszerek sorakoznak a konyhaszekrény polcain és egészen addig biztonságban tudod őket, míg egyszer csak egy molylepke nem száguld feléd, mikor kinyitod az ajtót. A helyzet az, hogy a konyhádat megszállták a molyok! Bár rád nem jelentenek veszélyt, de szinte biztos, hogy az élelmiszerekbe befészkelték magukat, megszabadulni tőlük pedig nem annyiból áll, hogy egyesével elcsíped őket. Mutatjuk, hogyan teheted a konyhádat molymentes övezetté!

A gond ott kezdődik, hogy egyetlen molylepke akár 300 petét is lerakhat a különböző módon tárolt élelmiszerekbe. Ezek a peték olyan aprók, hogy szabad szemmel valószínűleg nem fogod felfedezni őket. A belőlük kifejlődő hernyók szintén láthatatlanok, ugyanakkor rengeteg esznek, hiszen gyorsan fejlődnek. Néhány héten belül kifejlett molylepke válik belőlük.
Ezek a molyok szinte bármit felfalnak. Szeretik a zsemlemorzsát, a lisztet, a gabonaféléket, de nem vetik meg a szárított gyümölcsöket, a csokoládét és a fűszereket sem. Szinte nincs olyan élelmiszer, amibe ne fészkelnék be magukat.

Ha a te konyhádban is ez a vészes helyzet állt elő, a következő tippekkel segíthetsz magadon!

1. Keresd meg a fészket!

A legjobb, ha a probléma gyökerénél kezded a megoldást és a fészket kezeled. A molyok itt élnek, itt táplálkoznak és ide rakják le a petéiket is. Ez lehet egy nyitott zacskó lisztben, egy doboz rizsben vagy éppen kutyaeledelben is. Nagyon jól kell körbenézned, hogy az apró, fehér hernyókat észrevedd. Ha felfedezted a fészket, úgy ahogy van, az egész zacskó élelmiszert dobd a kukába. Ne a konyhai szemetesbe, hiszen akkor újrafertőzhetik az egész konyhát, kültéri kukába hajítsd ki az élelmiszert.

2. Takarítsd fel a morzsákat!

Padlótól a plafonig tisztítsd meg a konyhád minden egyes centiméterét! Ez nem a legkellemesebb feladat, hiszen mindent fel kell forgatni és alaposan áttakarítani, de fontos, hogy ne maradjanak élelmiszerek, morzsák olyan helyen, ahol a molyok könnyen hozzáférhetnek.

3. Tárold az élelmiszereket szorosan lezárható tégelyben!

A liszteket, rizst, gabonapelyhet, fűszereket, zsemlemorzsát olyan edényben tárold, melynek a fedelét szorosan le lehet zárni. Ez lehet műanyagedény vagy befőttesüveg is.

4. Kapd el a molyt, ha látod!

Ha megtettél minden óvintézkedést, a következő néhány hétben még akkor is előfordulhat, hogy találkozol 1-2 molylepkével, amint a konyhádban szálldogálnak. Ez azért történik, mert a hernyók néhány hetet a gubójukban töltenek, mielőtt elkezdik az otthonod támadását. Minden egyes molylepkét fontos elkapnod, hogy megakadályozd, hogy újabb petéket tegyen le a konyhádban!

5. Ne add fel!

Ha még ezek után sem sikerül molymentessé tenned a konyhát, térj vissza a legelső lépéshez! Hiszen tudod, fészeknek lennie kell valahol!

1 hozzászólás

  1. Én nyitott Babérleveles zacskót tettem a konyhaszekrénybe és nincs molylepke a konyhaszekrényemben semmiben.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét