Az időszakos böjtölés nagyon népszerű manapság. Tanulmányok szerint nem csak a fogyásban és a fittség megőrzésében segíthet, de egész életünkre jótékony hatást gyakorol, olyannyira, hogy akár az élettartamot is megnövelhetjük vele.

Mit jelent az időszakos böjtölés?

Egy olyan táplálkozási minta, melyben az evés és a böjtölés periodikusan váltakozik. Valójában nem diéta, hiszen nem változtatja meg, hogy mit eszel, helyette azon változtat, hogy mikor eszel.

A diétákkal ellentétben a böjtölés teljesen természetes dolog az élőlények számára, az emberek számára is. Az emberek már évezredekkel ezelőtt is böjtöltek, mikor az étel nem volt mindig elérhető és garantált. Éppen ezért a testünk nagyon jól alkalmazkodott a böjtöléshez.

Ma is számos vallásban bevett gyakorlat a böjtölés különböző formákban. Sokan követik és nagyon jól érzik magukat tőle. Mindezek alapján mondhatjuk, hogy a böjtölés jóval kisebb stresszt jelent szervezetünk számára, mint a diéták.

Hogyan működik?

Miután eszünk, a szervezetünk több órát tölt azzal, hogy feldolgozza az elfogyasztott táplálékot és kinyerjen belőle minden lehetséges energiát. Amikor azonban egy ideig böjtölünk, a szervezetünknek nem fognak rendelkezésére állni ezek az energiaforrások, így nincs más választása, mint felhasználni az elraktározott zsírt.

A test reakciója az evésre, hogy fokozza az inzulin termelődését. Minél inkább érzékenyek vagyunk az inzulinra, annál hatékonyabban tudjuk felhasználni a táplálékból kinyert energiát. Böjtölés után pedig érzékenyebbé válunk az inzulinra, ezek a változások vezetnek a fogyáshoz és az izomépítés hatékonyabbá válásához.

Az időszakos böjtölés előnyei

Különböző tanulmányok bizonyították, hogy az időszakos böjtölés nem csak abban segít, hogy jó alakunk legyen, de javítja az egészséget, és megelőzhetünk vele számos betegséget.

  • Csökkenti a rák kockázatát, kezelését pedig megkönnyíti. Csökkenti a kemoterápia mellékhatásait.
  • Normalizálja a vérnyomást, és véd a szívbetegségektől.
  • Csökkenti a vércukorszintet, és csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
  • Csökkenti a gyulladásokat a szervezetben.
  • Fokozza az új idegsejtek fejlődését, és javítja az agyműködést.
  • Segítségével megelőzhető az Alzheimer-kór, vagy csökkenthető annak súlyossági foka.
  • Segít, hogy tovább éljünk.

A legnépszerűbb módszerek az időszakos böjtölésre

A 16/8 módszer

Az “evési ablak” a nap 8 órájára vonatkozik, a maradék 16 órában pedig böjtölni kell. A böjtöléssel töltött órák alatt csak vizet, teát, kávét vagy más kalóriamentes italt lehet fogyasztani. Nők számára valamivel kevesebb, napi 14-15 órás böjt ajánlott.

Mikor böjtölünk, elhagyhatjuk a reggelit, és az első étkezést csak délben ejtsük meg. A következőre pedig este 8-kor kerüljön sor. Vagy, ha azt választjuk, hogy reggelizünk, akkor ha reggel 9-kor eszünk, utána már csak délután 5-kor ehetünk. Azt a változatot válaszd, ami a leginkább beleillik a napirendedbe.

A legtöbb ember számára ez a böjtölési módszer jár a legkisebb erőfeszítéssel, éppen ezért ez a legnépszerűbb.

24 órás böjtölés

Hetente egyszer felfüggesztheted az evést 24 órára, azaz vacsorától a következő nap vacsoráig. De választhatod, hogy reggelitől reggeliig, vagy ebédtől ebédig nem eszel semmit. A hét többi napján viszont normálisan táplálkozz.

5/2 módszer

Ennél a módszernél 7-ből 5 napon át szokásos módon ehetsz, a maradék 2 napon pedig a szokásos kalóriabevitelednek a 20-25%-át fogyaszthatod el.

Böjtölés minden másnap

Ennél a módszernél nincsenek bonyolult szabályok: egyszerűen minden másnap ehetsz. Ez azt jelenti, hogy a böjtölős napokon nem ehetsz semmit vagy csak minimálisat. A kalóriabeviteled nem haladhatja meg a szokásos napi 20%-át.

Harcos diéta

Ennél a diétánál naponta csak 4 órád van az evésre, az is este és éjszaka, amikor egy nagy evést iktathatsz be. Napközben csak kis mennyiségű étel engedélyezett, pl. kevés nyers gyümölcs vagy zöldség.

Spontán

Ez a módszer azoknak ideális, akik nem tudnak semmilyen szabályszerűséget követni. Időről időre kiválaszthatod, hogy mikor szeretnéd kihagyni az étkezést, vagy mikor szeretnél beiktatni egy teljes böjtölős napot. Minden csak azon múlik, hogy hogyan passzol leginkább a napirendedhez.

Az időszakos böjtölés már nagyon sokaknál bizonyította hatékonyságát, és ha te is gyakorolni kezded, hamar észreveszed az eredményeket. Nagyon fontos azonban, hogy az elfogyasztott étel minőségére odafigyelj. Ne számíts arra, hogy fogyni fogsz, izmosabb vagy egészségesebb leszel, ha nem hagyod el a gyorskaját és a cukros üdítőket.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét